Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Egyszerű és olcsó erőmű
A vízerőművek a legtöbb esetben drágák, és a környezetre gyakorolt hatásuk miatt nem kivitelezhetők. Pedig ez az energiaszerzési mód talán a világ legrégebbi módszere, gondoljunk csak a vízimalmokra. Német mérnökök kifejlesztettek egy olcsó és egyszerű szerkezetet, mellyel bárki energiát állíthat elő.

A vízenergia kiaknázása legtöbb esetben akadályokba ütközik. Általában persze ipari méretekről van szó, és a hatalmas gátak, vízlépcsők megépítése területek elárasztásával valósítható csak meg. Ennek pedig óriási környezetkárosító hatása van, talán nem véletlen, hogy hazánkban még nem működik a Bős-Nagymaros vízlépcső. A fejlettebb országok persze nem teketóriáznak, náluk megépülhetnek az erőművek, ráadásul - általában - teljesen akadálymentesen.

A Müncheni Műszaki Egyetem kutatói a vízerőművek kisebb változatait kutatják, fejlesztik, amely olcsó, és a generátora víz alatt van, így még esztétikusabb is. Céljuk az volt, hogy olyan mini erőművet hozzanak létre, amely képes egy háztartás energiaellátására, azonban szinte nincsen környezetre gyakorolt káros hatása és gyakorlatilag a legkisebb patak legkisebb szintkülönbségénél is alkalmazható anélkül, hogy el kellene terelni a vizet.

A megoldás nagyon egyszerű; a patakmederben létrehoznak egy aknát, amely a vízlépcső előtt van beásva a patakmederbe. Az aknába van beépítve a generátor, amely a víz áramlása miatt forgásba jön. Átfolyva a szerkezeten, egy csövön távozik, amelynek keresztmetszete egyre növekszik, így lényegében csökkenti az áramlási veszteségeket. A generátor természetesen teljesen vízhatlan, így nem kell külön kihajtással elvezetni a mozgást a parton álló egység felé. Éppen ezért esztétikailag sem ront a látványon. Az akna tetején egy gát található, amely akadályt képez a víz útjába, így kisebb vízszintnél is kitűnően használható a szerkezet.

Nem az egész patak folyik át az egységen, hanem fölötte a gáton keresztül is áramlik víz, így a lényegében túlfolyóként működő lépcső felett az élőlények is átcsusszanhatnak anélkül, hogy kárt tennének magukban és a generátorban. A halak visszafelé úszása azonban természetesen nem megoldható, hacsak egy megkerülő csatornát nem építünk köré. Ezt azonban úgy kell méretezni, hogy ne csökkenjen a generátor teljesítménye a két víztömeg találkozása keltette örvények miatt.

A mini erőmű kis szintkülönbség esetén is működik, és olyan helyeken is alkalmazható, ahol eddig nem volt megengedett az ilyesfajta energiatermelés.