Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
Komposztálható bio -csomagolóanyagot fejlesztettek hazai kutatók
Komposztálható bio-csomagoló alapanyagot fejlesztett politejsavból (PLA) az Első Magyar Csomagolástechnikai Klaszter keretében létrejött Biopackpro Csomagolástechnikai Projekt Kft. az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) keretében.


Az Új piac - Új verseny - Tisztább világ. Az Első Magyar Csomagolástechnikai Klaszter fejlesztései a lebomló, környezetbarát csomagolóanyagok bevezetéséhez című projekt megvalósításához 2009-ben 421,25 millió Ft támogatást nyert. A projekt keretében a 842,5 millió Ft-os fejlesztés valósult meg.
Dobronyi Tamás, pH. D. a projekt menedzsere elmondta, az Első Magyar Csomagolástechnika Klaszter projektcége azért jött létre, hogy megalkossa a PLA biopolimerből készült, csomagolásra alkalmas bio-műanyagokat. Az biopolimer kukoricából készül és tökéletesen környezetbarát, ugyanakkor alkalmas arra, hogy a meglévő hagyományos gyártósorokon is használják. Az Európai Unióban átlagban évi 24,7 millió tonna műanyaghulladék keletkezik, a hagyományos műanyagok sok száz év alatt esnek darabjaikra, míg a PLA csomagolóanyagok pár hónap alatt komposztálódnak, így alternatívát jelenthetnek a PET műanyag szeméthalmokkal szemben.

Csóka Levente, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense bemutatta a fejlesztés folyamatát és elmondta, a fejlesztés során a politejsav tulajdonságát, feldolgozhatóságát javították annak érdekében, hogy elő lehessen állítani belőle csomagolóanyagot, köztük palackot, kupakot, tégelyt, ládát és egyéb terméket, például kést, villát, tányért.

Halmos László, az Első Magyar Csomagolástechnikai Klaszter elnöke a jövőbemutató terveikkel kapcsolatosan elmondta, az alapanyagból saját csomagolóanyag-gyártás beindításában gondolkodnak. Szeretnék elérni, hogy Közép-Európában a klaszter kompetenciaközponttá váljon PLA-ból előállított, lebomló csomagoló alapanyag fejlesztésében, gyártásának előkészítésében. A projekt az Európai Unió támogatásával és az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg.