Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Építészet
Építészet
Megújulók és természetesség
Elkészült Szeged legújabb kulturális intézménye, mely nem csak szép, de kifejezetten energiatakarékos is. A fűtési és hűtési rendszer földhővel működik, ám a természetes légáramlás és a napfény is kiemelt szerepet kapott a tervezésekor.


Befejeződött a Szent-Györgyi Albert Agora építése. Szeged legújabb kulturális és tudományos intézménye várhatóan a jövő év elején nyithat meg kapuit a nagyközönség előtt.

A központot bemutató keddi sajtóbejáráson az épületet megálmodó Báger András és Helmle Csaba építész-tervezők elmondták, hogy a legmodernebb épületgépészeti és épületinformatikai rendszereket alkalmazták, amelyek biztosítják majd a gazdaságos, energiatakarékos működtetést.

A 6800 négyzetméter alapterületű épületben mindössze egy darab, a családi házakban is használatos gázkazán van, a hűtés-fűtési rendszer hőigényét ötven darab száz méter mély talajszonda biztosítja. Hőleadó felületként mennyezetfűtést és -hűtést alakítottak ki, amely rendkívül takarékos és jó hőérzetet biztosít. A talajszondás rendszer mellett napkollektorokkal állítják elő a használati meleg vizet, valamint napelemekkel az elektromos áram egy részét. A belső terek jelentős részének megvilágítását pedig természetes fény biztosítja, ezzel is csökkentve a további költségeket.

Az egykori ipari területen kialakított intézmény központi terét a szabadban hozták létre. A dísztér levegőjét a klímatorony frissíti föl, az áttört vasbetonváz-szerkezetre vásznak feszíthetők, így az napsütéses időben természetes kürtőként működik, és szellőzést biztosít.

Az 1,6 milliárd forintos uniós támogatással létrehozott központ egyik fontos attrakciója a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) ide költöző informatikatörténeti múzeuma lesz. Az Európában egyedülálló gyűjtemény megismerteti a látogatókat a számítástechnika múltjával, az SZTE Informatórium interaktív kiállítási tere pedig az egyetemen zajló informatikai kutatásokba enged majd bepillantást.
A Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontjával közösen látványlaboratóriumokat alakítanak ki, ahol a természettudományok törvényszerűségeit, érdekességeit ismerhetik meg a Tisza-parti városban tanuló vagy idelátogató diákok és a felnőttek. Az épület első emeletén pedig a város egyik fontos kulturális intézménye, a Százszorszép Gyermekház működik majd.