Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Energia tárolásban is fejlődik a világ
A villamos energia tárolása komoly feladatot jelent a mérnököknek, akik megfeszített erővel dolgoznak az újabbnál újabb megoldások kifejlesztésén. Az ABB rendszerei azonban már most is kielégítő technológiával működnek.


Napjainkban az energiatérkép iránytűje az olyan megújuló energiák irányába fordult, mint a szél-, és a napenergia. Bár az ilyen típusú energiatermelés jóval fenntarthatóbb, mégis jelentős kihívás a megbízható teljesítmény igények szerinti biztosítása. A szél- és napenergia berendezések csak időszakosan, és rendkívül ingadozó kimenettel termelnek villamos energiát. Ha fúj a szél, vagy süt a nap, az ebből származó többletenergiát tárolhatóvá és hozzáférhetővé kellene tenni az olyan időszakokra, amikor az optimális mennyiségnél kevesebb áll rendelkezésre, vagy csúcsidőszakok esetére. Ez a szükséglet egyre nagyobb igényt teremtett arra, hogy alternatívenergia-tároló berendezésekkel támogassák az elektromos hálózatot.

A szerkezetekben és a hálózat ellenőrizhetőségében bekövetkezett alapvető változások okos, hatékony energiaátviteli és -elosztó hálózatok létrehozását kívánják, melyek meghatározott helyeken és időpontokban tárolják az energiát, egyensúlyban tartva a termelést és a fogyasztást, ezzel biztosítva a hálózat stabilitását.

Az energiatároló megoldások közül a szivattyús vízenergia-rendszerek esetében az ABB már több mint egy évszázada eredményes fejlesztésekkel büszkélkedhet, és több mint egy évtizedes tapasztalattal rendelkezik az akkumulátoros energiatároló rendszerek területén is.

ABB technológiák széles skálája áll rendelkezésre a különféle energetikai szükségleteknek megfelelően a néhány tíz kilowattostól a több száz megawattos teljesítményig, és tovább, mely megoldásokat, szolgáltatások, ipari fogyasztók, és vasút-üzemeltetők is használhatják világszerte. Ezek a létesítmények segítenek egyensúlyt teremteni az energiaszükséglet és -kínálat viszonyában, stabilizálják a hálózati feszültséget és frekvenciát, hidat biztosítanak az energiaellátásban a rövidtávú áramkimaradások esetén, valamint a biztonságos leállítás és back-up feladatokat is elvégzik. Ezen megoldások célja fokozni a rugalmasságot, növelni az energiabiztonságot, és minimalizálni a környezeti hatásokat.

A legnagyobb svájci energiatároló akkumulátor projekt kivitelezését az ABB az EKZ-val, az ország vezető energiaszolgáltatójával, és az egyik legnagyobb helyi energetikai vállalatával együttműködésben végzi. Ahhoz, hogy igény szerint több villamos energiával láthassák el a hálózatot, az ABB egy lítium-ion (Li-ion) akkumulátoros energiatároló berendezést telepített, amely tizenöt percen át egy megawatt villamos energia biztosítására képes. A tárolót az EKZ villamosenergia-elosztó hálózatába integrálták, és olyan kulcsfontosságú területeken értékelik a teljesítményét, mint a csúcsidőszakokban fellépő terhelések kiegyenlítése, az időszakos, megújuló energiaforrások, valamint a hálózatoptimalizálás.

A svéd Falbygdens Energi egy olyan energiaszolgáltató, amely jelentős mennyiségben biztosít szél által termelt energiát a svédországi Falköping városának hálózatában. Az ABB kapta a megbízást, hogy egy olyan innovatív, dinamikus energiatároló megoldást telepítsen a szolgáltató villamosenergia-elosztó hálózata számára, amely maximalizálja a megújuló energiák integrálását az energiaáramlásban. Az ABB akkumulátoros energiatárolással kapcsolatos szakértelme lehetővé tette, hogy eltárolják a szélturbinák helyben termelt energiáját létrehozva egy hetvenöt kilowattos tárolókapacitást, maximum hatvan perces ciklusokban. A tárolt energiát a hálózat stabilizálására, és a napközbeni csúcsidőszakokban fellépő terhelés kiegyenlítésére használhatják.

Legutóbb az ABB a több mint nyolcmillió angol háztartást és üzleti vállalkozást ellátó UK Powers Networks energiaszolgáltatóval működött együtt egy dinamikus energiatároló megoldás kifejlesztésén. A berendezés lehetővé teszi, hogy a helyi szélerőmű által termelt megújuló energiát szükség esetén a hálózatba táplálják. Továbbá az energia egy részét tartalékba helyezi a villamosenergia-áramlás szabályozására, hogy kompenzálni tudja a szélenergia időszakosságát, vagy biztosítani tudja egy meghibásodás esetén is a minőségi villamosenergia-szolgáltatást.

Megfelelve ezen igényeknek az ABB egy kulcsrakész DynaPeaQ rendszert helyezett üzembe, amely SVC Light technológiával rendelkezik. A rendszer tizenegy kilovoltos feszültségszinten nyolc energiatároló egységet tartalmaz, ahol minden egység egyenként tizenhárom darab Li-ion modult tartalmaz. Ezen nagy teljesítményű modulok együttesen maximum kétszáz kilowattóra villamos energiát képesek tárolni. A berendezés dinamikus feszültség szabályozást biztosít az elosztórendszerben, és ugyanakkor lehetővé teszi a szélerőműben termelt többletenergia dinamikus tárolását. Ezt a többletenergiát a hálózat stabilizálására használják, kiegyenlítve a csúcsidőszakokban fellépő terhelést.