Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Sikeres az ár-apály erőmű
A Tidal Generation Ltd. (TGL), vagyis a Rolls-Royce ár-apály erőművek fejlesztésével foglalkozó leányvállalatát az Alstom fogja felvásárolni a közeljövőben. Az első, ötszáz kilowattos erőművet már rákapcsolták Skócia elektromos hálózatára.


Az Alstom az egyetlen olyan energetikai gépgyártó vállalat a világon, amely az összes energiaforrás (víz, gőz, szél, biomassza, geotermikus energia) kiaknázására kínál megoldást. A hagyományos tüzelőanyagokkal (szén, gáz, hasadóanyag) működő erőművek mellett, a vállalat évtizedek óta fejleszt és gyárt megújuló energiaforrásokat hasznosító áramtermelő berendezéseket. Ebbe az üzleti stratégiába illik bele a Rolls-Royce-tól most felvásárolt gyártó és fejlesztő cég, a Tidal Generation Limited, amelynek új, 1 MW teljesítményű turbináját 2012 végén telepítik és tesztelik az Alstom szakemberei.

Az ár-apály erőművek a tengerszint periodikus napi változásából származó, mechanikai energiát hasznosítják. Az árapály-jelenséget a Napnak és a Holdnak a Földre és annak vizeire gyakorolt tömegvonzása okozza. Az ár-apály a beltengerekben néhányszor 10 cm, az óceánok partvidékein a szárazföldbe mélyen benyúló folyótorkolatokban több méter vízszintváltozást okoz. Az ár-apály erőművek nagy előnye, hogy a kiszámítható vízmozgás miatt, tervezhető energiát biztosítanak.

Működésük azon egyszerű elven alapul, hogy dagálykor megemelkedő vízszint sodrása turbinalapátokat hajt meg, amelyek elektromos áramot állítanak elő. Apálykor ugyanez a jelenség játszódik le, azzal a különbséggel, hogy a víz ellentétes áramlásának megfelelően, a turbina a víz áramlásának irányába áll be. Egy 500 kW teljesítményű turbina például napi tizenkét órás üzemelést feltételezve, háromszáz háztartás elektromos árammal történő ellátására elegendő.

Az Alstom számos elsőséget tudhat magáénak a megújuló energiaforrásokra épülő áramtermelés területén: a vállalat építette a világ legnagyobb geotermikus erőművét Új-Zélandon, hetvennégy darab, összesen 217 MW teljesítményű szélerőművet szállított Európa legnagyobb szélerőmű parkjába, de nevéhez fűződik a világ legnagyobb, hat megawatt teljesítményű tengeri szélturbinájának kifejlesztése és megépítése is, amelynek átmérője 73,5 méter. Az Alstom gyártotta a világ két legnagyobb vízierőművének, a brazíliai Itaipu és a kínai Három Szurdok vízierőművek áramtermelő berendezéseit egyaránt. A vállalat vezető pozíciót tölt be a tengeri (offshore) szélerőművek piacán és a skót AWS Ocean Energy vállalatban szerzett negyven százalékos részesedésével, úttörő a hullámerőművek fejlesztése és gyártása terén is. Szintén az Alstom építette a világ legnagyobb, 4000 MW kapacitású vegyes tüzelésű biomassza erőművét Angliában. Az Alstom által telepített berendezések a világ beépített áramtermelő kapacitásának közel egy negyedét teszik ki.