A SOPCAWIND alkalmazás egy olyan összetett, webes eszköztár, mely egyrészt tartalmazza a tervezéshez szükséges alapadatokat, az ezeken végzett területi elemzéseket támogató eszközöket és a végső turbina-elrendezést optimalizáló eljárásokat. Alapos tervezéshez nagyon sokféle információt (topográfiai viszonyokat, széladatokat, technikai specifikációkat, különféle szabályozásokat) kell figyelembe venni és megfelelően használni. A SOPCAWIND-rendszer egyik alapeleme a SOPCAWIND adattárház, mely egy olyan, speciálisan kialakított térinformatikai adatbázisra épül, melybe összegyűjtötték, harmonizálták és a céloknak megfelelően átalakították a tervezéshez szükséges alapadatokat. Az adatattárház (az adattároláson túl) a teljes alkalmazás térinformatikai keretrendszereként is szolgál, és biztosítja a felhasznált, vagy akár új, külső adatok megfelelő módon történő beemelését és a rendszer részegységei közötti adatcserét is.
A rendszer elemzőmoduljai az adatbázisban tárolt információkra alapozva működnek. Különféle szempontok és beállítások szerint képesek meghatározni a szélfarm-telepítésből kizárt területeket, helyi széltérképet előállítani, hatásvizsgálatokat készíteni a telekommunikációs eszközök működésének zavarása, a védett és beépített területek veszélyeztetése, illetve a zaj- és vizuális terhelés tekintetében. A rendszer lényeges alapeleme továbbá az optimalizáló egység, amely a turbinák pontos elhelyezését számítja ki összetett kritériumrendszer alapján, és lehetőséget biztosít a különböző paraméterekkel végrehajtott elemzési folyamatok eredményeinek összehasonlítására is.
A rendszer további fontos komponense a felhasználói felület, mely egy webes, térképes kezelőfelületen jeleníti meg az alapadatokat, az elemző-és optimalizáló-modulok eredményeit és biztosítja ezek működésének felhasználó által történő vezérlését. A felületen kialakították a szélfarm-tervezés folyamatát vezérlő eszközrendszert, melyen a felhasználó egy előre meghatározott módszertan mentén, lépésről-lépésre végezheti el a különböző tervezési szintekhez szükséges elemzési feladatokat. Kifejlesztettek egy adathozzáférési felület (API) is, mely szabványos elérést biztosít az alapadatokhoz.
A SOPCAWIND-projektet (www.sopcawind.eu) az Európai Közösség 7. számú Keretprogramján belül, hat résztvevő tag partneri együttműködésével valósítják meg, kétmillió eurós költségvetéssel. A SOPCAWIND projekt partnerszervezetei: Fundación TECNALIA Research & Innovation (Spanyolország, koordinátor), Universidad del País Vasco/Euskal Herriko Unibertsitatea/Baszk Egyetem UPV/EHU (Spanyolország), EUROHELP Consulting SL (Spanyolország), GeoX Térinformatikai Kft. (Magyarország), anemos Gesellschaft für Umweltmeteorologie MBH (Németország) és 3E N.V. (Belgium).
A SOPCAWIND a 296164 szerződésszám alatt létrejött, az Európai Közösség által alapított kezdeményezés, az „Információ és Kommunikációs technológiák - Digitális tartalom és nyelvi technológiai fejlesztések támogatása KKV-k számára" (FP7-ICT-2011-SME-DCL) keretein belül kerül megvalósításra.