Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
Nem minden igaz, ami fénylik
Igaz, kifutó modelleket vizsgáltak a német Stiftung Warentest (árutesztelő alapítvány) mérnökei az energiatakarékos izzók terén, ám az eredmény mindenkit nagyon meglepett. A kisebb gyártók mellett a nagyok, Philips, Osram termékeit is vizsgálták, melyek közül sok elégtelenre szerepelt.

A csalódást az okozta, hogy a vizsgált 28 darab izzóból csupán hármat ítéltek megfelelőnek, 19 izzó csak elégséges, 6 fényforrás pedig teljesen használhatatlannak bizonyult.

Nagyon sokrétű tesztnek vetették alá az izzókat. először a ki-, bekapcsolással kísérleteztek. A termékek nagytöbbsége 5 ezer kapcsolás után felmondta a szolgálatot. A jobb minőségűek viszont akár 70 ezer állapotváltozást is kibírtak. Ezután következett a tartóssági teszt. Mint ismeretes, az energiatakarékos izzók folyamatos használat mellett egyre gyorsabban veszítenek fényerejükből és ezalatt az időszak alatt semmivel sem vesznek fel kevesebb energiát, mint a hagyományos izzók. Így tehát a költséghatékonyság és a környezetvédelmi előnyök igen nagy veszélybe kerülhetnek. Ez a teszt azt is megmutatta, hogy a legtöbb izzó már 5-6 ezer óra után tönkremegy szemben a gyártók által ígért 10 ezer órával.

Nagyon sokan használnak már háztartásukban ilyen fényforrásokat, és ők már jól tudják, hogy az energiatakarékos izzóknak azért vannak hátulütői is. Például bekapcsolás után néhány másodperc telik el, mire világítani kezd, és még néhány perc kell, mire képes elérni teljes fényerejét. Így tehát ezen izzók használata akkor igazán takarékos, ha hosszabb időn keresztül vannak működtetve, illetve, ha keveset kapcsolgatjuk őket. Félre ne értsenek, nem leszólni akarom az energiatakarékosság mivoltát, de azért valljuk be, még igencsak gyerekcipőben jár ez az iparág. A gyártók mellett szól viszont, hogy a vizsgált izzók kifutó szériásak voltak, azóta már új sorozatot dobtak piacra.

Természetesen folyamatos fejlesztések folynak ezen a területen, melyek reménykedésre adnak okot. Nemrégiben ugyanis amerikai kutatók új eljárást dolgoztak ki a fénycsőtechnológia terén; kifejlesztettek egy úgynevezett „nanocsöves" fényforrást, amely fotolumineszcens alapon működik, és 1 watt teljesítménnyel képes 55 lumen mennyiségű fényt létrehozni, ami a hagyományos izzó fénykibocsátásának legalább ötszöröse. Emellett az ergonómiát is figyelembe veszi, a szemnek igen kellemes fényt bocsát ki, mert színvisszaadási indexei 90 százalék felettiek. Mindemellett környezetbarátabb, mint kompakt elődei, hiszen nem tartalmaz higanyt és energiafelvétele jóval kevesebb hagyományos társainál.

A problémát csak a megvásárolhatósága jelenti, hiszen a fejlesztések még folynak, így tehát piacra kerülésére még várnunk kell -a kutatók szerint- hazánkban még legalább 4 évet.