Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
Víz, víz, tiszta víz
A háztartási szemét egyre nagyobb ütemben növekvő mennyisége már nem csak a szárazföldön jelent problémát. A napról-napra egyre növekvő mennyiségű, vízben úszó műanyaghulladék már igen aggasztó méreteket öltött, a környezetvédők mellett már a hajósok is csatlakoztak a probléma megoldása érdekében. Ha csak a rakpartok valamelyikéről szemügyre vesszük a Duna vizét, szinte percenként úsznak el előttünk a nylonzacskók, üdítős palackok. Ez azért elég elszomorító.

Reményre ad okot azonban, hogy a CEFAS (Sheffieldi Egyetem Környezeti, Halászati és Akvakultúra Tudományi Központ) kutatói érdekes, DNS alapú kutatást végeztek, mely azzal foglalkozik -elsőként a történelem során-, hogy miként viselkednek a mikrobák a környezetre káros hatással járó műanyagokkal szemben.

A japán Nihon Egyetem tavalyi kutatásai szerint a kezdetben stabil szerkezetűnek látszó műanyagok a környezeti hatások -eső, napsütés- miatt elég gyorsan apró darabokra esnek szét.A problémát ugyanis az jelenti, hogy a fél centiméternél kisebb darabkák a műanyag összetevőiből felszabadítják a mérgező vegyületeket, melyek ökológiai katasztrófához vezethetnek.

A brit kutatók éppen ezért kezdtek el foglalkozni a problémával és úgy néz ki, meg is találták a kulcsát. Felfedeztek ugyanis egy olyan mikrobafajt, amely képes lebontani a műanyagokat. A Mark Osborn által vezetett kísérletek azt kutatták, hogyan kapcsolódnak ezek a parányi élőlények a polietilén alapú műanyagokhoz. Rájöttek, hogy néhány, tengerben élő baktériumfaj képes megtelepedni a műanyag felületén és valamiféle biofilmet létrehozni rajta.

Osborn és csapata tehát nagy áttörést ért el mind tudományos, mint környezetvédelmi berkekben. Ám ezeket a kutatásokat még tovább szeretnék fejleszteni. Most ugyanis azt vizsgálják, hogy miként változik a mikrobák viselkedése a vízpart közelében a műanyaghulladék hatására. Így szeretnék megállapítani, hogy mely élőlények szerepe előnyös a környezetre nézve, és melyeké haszontalan.
Remélhetőleg kutatásaik teljes sikerrel járnak, ugyanis az Oceana tengervédelmi szervezet szerint óránként 675 tonna szemét kerül a tengerek vizébe világszerte.

De nagyon vigyázzunk! Nehogy keveset szemeteljünk, mert még a kihalás szélére sodorjuk a mikrobákat...