Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Bulvár
Bulvár
Új kihívás az élelmiszer mérnököknek
Csempésszünk mioinozitolt az élelmiszerbe!
Amerikai kutatók egy olyan géncsoportot azonosítottak, amely tesztelésével megjósolható, kiket fenyeget inkább a tüdőrák. A gén igen aktív még a betegségben szenvedők egészséges szöveteiben is, így ezek behatóbb tanulmányozásával talán figyelmeztetni lehet majd a dohányosokat, illetve passzív társaikat is a veszélyre.

A Science Translational Medicine szakfolyóiratban közzétett tanulmány szerzői megállapították továbbá azt is, hogy a tüdőrákot megelőző állapot jeleit nem más fordította vissza, mint egy természetes étrend-kiegészítő, a mioinozitol.

Évente több mint 7000 embert érint a betegség Magyarországon. A férfiak esetében a tüdőrák a leggyakoribb rosszindulatú elváltozás, de emellett sajnos a betegség a nők körében is emelkedő tendenciát mutat. A kockázat főként 50-es, 60-as éveikben járóknál áll fenn. A dohányzó emberek10 százalékánál fejlődik ki élete során tüdőrák, amelynek azért magas a halálozási aránya, mert általában későn diagnosztizálják. A betegség általában a légutakat bélelő hámsejtekből indul ki, főbb típusai az úgynevezett kissejtes és a nem-kissejtes tüdőrák, amelyeket szövettani vizsgálattal különítenek el egymástól. Sajnos a passzív dohányzók is kiemelten veszélyeztetettek.

Egyes vegyi és radioaktív anyagok hatását is felelőssé teszik a tüdőrák kialakulásáért. Magasabb a kockáztat például az azbeszttel, nikkellel, krómmal egyéb ipari fémekkel, illetve sugárzó anyagokkal dolgozók között is. Természetesen a nagyvárosok szennyezett levegője sem egészséges környezet számunkra, évek óta kutatják, hogy a szmog és az autógumik folyamatos kopásából származó anyagok pontosan milyen elváltozásokat okozhat szervezetünkben.

A Utahi és a Bostoni Egyetem munkatársai szerint a géncsoport működését a PI3K jelű gén irányítja. Állítólag a gén vizsgálatához nem kell veszélyes vagy kényelmetlen tüdővizsgálatokon átesniük a dohányosoknak, mert légcsövükben is jelen vannak azok a sejtek, amelyekből a gén elemezhető, ha pedig néhány év múlva valóban kimutatható lesz egy egyszerű vérvétel árán az említett kór, mind a kutatók, mind az orvosok könnyebb helyzetbe kerülnek.

Két, jelenleg is zajló tanulmányt elemezve az egyikből kiderült, hogy aPI3K jelű gén aktív volt a tüdőrákos dohányosoknál, azoknál azonban, akiknél nem állapították meg a betegséget, nem. Akiket rákmegelőző állapottal diagnosztizáltak, azok esetében szintén aktívnak találták a PI3K gént. A tanulmány másik részében, a már említett étrend-kiegészítőt, a mioinozitolt szedték a páciensek a tüdőrák megelőzésének érdekében. Kiderült, hogy azoknál, akiknél a rákmegelőző állapot visszahúzódott a kiegészítő szedése alatt, a PI3K gén aktivitása is csökkent.

A kutatók egyetemeiken keresztül szabadalmaztatták eredményüket, Avrum Spira pedig egy bostoni székhelyű diagnosztikai cégnek dolgozva elérte, hogy az hamarosan egy 60 fős klinikai tesztet folytasson le a tanulmány alapján. A mioinozitol étrend-kiegészítő egyébként olcsó és szabadon hozzáférhető, a vegyület pedig megtalálható a gyümölcsökben, gabonában és magvakban is.