Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Kína űrbe ér
Kína a tőle mostanában megszokott rettenetes iramban fejleszti űrprogramját. Amerika és Oroszország után harmadikként jutott ki önerőből az űrbe Sencsou-7 nevezetű űrhajójával, érthető tehát, hogy ebben is szeretne nagyhatalommá válni. 5 év alatt, 2011 és 2016 között három űrhajót tervez felbocsátani a világűrbe, ezek képeznék az alapját a későbbi emberi tartózkodásra is alkalmas űrállomásnak -tudósít a space.com.

A Tienkung-1, 2, 3 nevekre keresztelt hajókat 2011 elejétől fokozatosan indítanák útnak. A Tienkung-1 fellövése után 2011 második félévében felbocsátják az automatavezérlésű Sencsou-8-at, és ez a két szerkezet fogja végrehajtani az első kínai dokkolást.
2012-ben fellövik a Sencsou-9, illetve 10-et, ezzel kívánják tökéletesíteni a dokkolást és a randevút.

Nagyobb kihívást jelent a későbbiekben az űrhajó manőverezésének, dokkolásának és orbitális pályára való állításának feladata, és mindezek elvégzéséhez az űrhajósok betanítása. Ugyanis a Sencsout úgy tervezték, hogy 3 személy szállítására képes. Ám az emberek fellövése csak a sikeres, automata által vezérelt küldetés után lehetséges. Az űrhajókat egyébként a hárommodulos Szojuz alapján készítették el, a három modul pedig az orbitális, a szállító és a meghajtó modul. Az orbitális modulon módosítottak, így a Sencsoun napelemek vannak elhelyezve, ezért a legénység hazatérte után is hosszú ideig képes az orbitális pályán maradni.

Az űrállomás építőkövei lennének a Tienkung modulok, melyeket kétévente bocsátanának fel, és legkésőbb 2022-re működőképessé tennék. Legalább három évig működne, ez alatt az űrhajósok nagyobb időtartamra is fent maradhatnának. Többféle kísérletet is folytatnának odafent; például anyagokat, élőlényeket vizsgálnának, valamint mezőgazdasági kutatásokat végeznének. A labor ellátása érdekében teherszállító űrhajót hoznak létre, amely több, mint 5 tonna terhet képes magával vinni, ez kétszer akkor teherbírás, mint amire a Nemzetközi Űrállomás ellátására kifejlesztett Progress orosz űrhajó képes.

Mindezek mellett Kína baráti kapcsolatra törekszik a többi nagyhatalommal is, Vang Venpao, a kínai emberrel történő űrrepüléssel foglalkozó hivatal igazgatója ugyanis meghívta az űrügynökségek képviselőit, hogy a technológiai fejlesztéseket együttes erővel vigyék véghez. Több magyar mérnök is fejleszt a NASA űrprogram keretein belül, és valószínűleg a magyar műszaki tudás -még ha nem is vagyunk űrhatalom- egyszer a kínaiaknak is kincset fog érni, és Farkas Bertalan után talán megint szoríthatunk egy magyar űrhajósért a messzi távolból.