Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Vulkáni kamu
Egyre több helyen cikkeznek az izlandi, Eyjafjallajökull nevezetű vulkán kitöréséről. A német tudósok azt állítják, hogy ha a kitörés folyamatos lesz, elmarad a nyarunk és a föld átlaghőmérséklete akár egy Celsius fokkal is lecsökkenhet. A hamu mellett ugyanis gázok is felszabadulnak, melyek felhőt képezve bármeddig képesek eljutni.
 


Történt már hasonló eset Izlandon, több mint két évszázada a Laki vulkánból kitörő gázfelhő megölte a lakosság 20 százalékát, és a maradék embernek fejfájást, hányást okozott.

Mivel a hamu visszaveri a napsugarakat, a Föld nem képes felmelegedni és akár több évre is lehűlhet az idő. A pénteki híradások még arról számoltak be, hogy a szombaton hazánkat is elérő hamufelhő emberre nem veszélyes, csak tízezer méter környékén lebeg a magasban, így a repülőgépeknek jelent gondot. Azokra is csak azért, mert a hamu olyan részecskéket tartalmaz, amik a hajtóműbe kerülve a turbina hőjétől üveggé kristályosodnak ki megállítva ezzel a hajtóművet.

Egyébként nem ártalmas, csak különféle természeti jelenséget idéz elő. Például a vörös-bordó átmenetű naplementéket és napfelkeltéket. Érdekes módon régebbi vulkánkitöréseknél megfigyelték, hogy az ég nagyon élénk, ragyogó színben pompázott, most pedig ha valaki kinéz az ablakon, szürkés, matt felhőket láthat. Ennek az az oka, hogy a vulkánok csak kéndioxidot bocsátottak ki, mely a sztratoszférába kerülve megváltoztatta a fény hullámhosszát, most viszont hamu tört ki, mely még csak a troposzférában jár.

A budapesti levegő munkacsoport pedig már beszámolt arról, hogy Budapesten és Szegeden is több mint tízszeresére emelkedett a 2.5 mikrométernél kisebb részecskék száma a levegőben az éjszaka folyamán, és ez már ötszöröse az Egészségügyi Világszervezet által ajánlott értékeknek. A 10 mikrométernél kisebb részecskék napi megengedett értékének a háromszorosát tartalmazza jelenleg a levegő.

Most akkor mi is az igazság? Feltételezhetően a szemcsék nem tesznek jót az asztmásoknak és tüdőbetegeknek. A felhő viszonylag gyorsan elhagyja hazánkat, de elképzelhető a nemsokára várható utánpótlás. Nem tehetünk tehát mást, mint várunk. Csodálhatjuk az ég matt színeit és reménykedhetünk, hogy külföldön rekedt rokonunk, kollégánk, ismerősünk egyszer azért csak hazaér.