Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
A következő nyertes szám a 117
Újabb felfedezést tettek a kémia berkeiben, megtalálták - talán helyesebb a megalkották, vagy létrehozták szót használni - a Mengyelejev táblázat 117. elemét, melynek munkaközi neve a száma: Ununseptium. Dmitrij Mengyelejev orosz vegyész 1869-ben alkalmazta először az elemek tulajdonságainál visszatérő jellemzőket. Ezek voltak a periódusok, melyeket táblázatba foglalt.

Természetesen akkoriban még nem ismertek minden elemet, csak szám szerint 60-at, de mégis az anyagokat tömegük alapján rendezve sikerült neki megjósolnia a hiányzó elemeket. Ezek helyét üresen hagyta. A táblázatot azóta többször is megváltoztatták, bővítették és még sok egyéb elem is megszületett. Újabbnál újabb elméletek láttak napvilágot, és 2006-ban felfedezték a 118-as számú elemet, az ununoctiumot, melyet Dubnában állítottak elő. Az ő nevükhöz fűződik még a 113-116-os rendszámú anyagok kikísérletezése is.

A mostani felfedezés is az orosz és amerikai kutatókkal közreműködő dubnai Nukleáris Kutatások Egyesített Intézete nevéhez fűződik. Az Oak Ridge-i, Livermoor-i laboratóriumokkal, a dmitrovgradi atomreaktor kutatóintézettel és a Vanderbilt Egyetemmel közösen egy nehézion-gyorsítóba zajlott le a kísérlet. Ennek során a gyorsított kalcium-48 ionokat ütköztették egy mesterségesen előállított elem, a 97-es számú berkélium 249-es izotópjával, melynek felezési ideje 320 nap.

A problémát az jelentette, hogy a nagyobb atommagok igen instabilak, és hamar lebomlanak kisebb stabilabb magokká, így például az uránnál nehezebb elemek nagy része a másodperc tört része alatt lebomlik, így csak egy pillanatig lehet előállítani őket. Ám a 117-es elem már sokkal stabilabbnak mutatkozik reményt adva a tudósoknak, miszerint képesek lehetnek megfordítani az eddig ismert elméleteket, vagyis az egyre nagyobb atommagok mégsem bomlanak le egyenes arányban méretükkel, hanem léteznek olyan proton-neutron egyensúlyi helyzetek, melyek hosszabb ideig képesek stabilak maradni.

Ez a kísérlet azonban még csak kezdeti fázisban jár, még több kutatóintézetben kell igazolniuk helyességét. Ha pedig az eredmények helyessége bebizonyosodik, az anyag nevének kitalálása okozza majd a következő problémát.