Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Parányi dolgok, nagy lépések
Az IBM (International Business Machines) tudósainak sikerült létrehozniuk a világ legkisebb háromdimenziós Föld térképét. Nem nagyzolásból, de a domborzati térkép olyan parányi, hogy egy 0,3 milliméteres sókristályra akár ezer darab is „rátetoválható" lenne.

A Science Daily tudományos portálján (www.sciencedaily.com) megjelent beszámoló szerint a térképeket egy ceruzahegynél százezerszer kisebb szilíciumtűvel „faragták ki", ezzel demonstrálva a nanotechnológiai fejlesztéseket.

A teljes földfelszín háromdimenziós változata egy 22-szer 11 mikrométeres, polimer lapkán található s amelyen helyet kapott az Alpok hetedik legmagasabb hegycsúcsa is, a 4478 méteres Matterhorn, aminek másolata 25 nanométert tesz ki.

A Matterhorn kifaragásához olyan alapanyagot használtak, amelynek nanométeres molekulái a hópelyhekhez hasonlóak és közel gömb alakúak.

A folyamat viszonylag egyszerű; a 15 nanométeres „faragótűt" 330 Celsius fokra hevítik. Ezen a hőmérsékleten felbomlanak az alapanyag molekulái közötti hidrogénkötések, a feleslegessé váló molekulák a "munkadarab" felszínéről szabadon távozhatnak, és megkapják a kívánt formát, ez esetben Földünk domború lenyomatát.