Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
Forró lett a talaj a talpunk alatt
Valós-e a klímaváltozás, van-e globális felmelegedés? A kérdésekre igencsak megoszló válaszokat találhatunk, van, aki azt mondja, régen is voltak hasonló jelenségek, miért ne lennének most is. Van viszont, aki szerint a globális felmelegedés egyre erősödik, és mára már visszafordíthatatlanná vált.

Bárhogyan is legyen, a saját bőrünkön érezhetjük a már tavasszal igen erős napsugárzást, valamint nyáron az irtózatos kánikulát. Külföldön sincs ez másképp. A kutatók elsősorban az olvadó gleccserekre hívják fel a figyelmet. A folyamatos hőmérsékletemelkedésnek köszönhetően már az amerikai Gleccser Nemzeti Parkban csak 26 gleccser található, pedig számuk száz évvel ezelőtt még a mai négyszeresét súrolta.

A legnagyobb változásokat mégis Alaszkában lehet felfedezni-írja a stop.hu. A Muir nevezetű jégfolyó hét év alatt több, mint nyolc kilométerrel lett rövidebb. A perui Quori Kalis gleccser pedig a megfigyelések első tizenöt évében évi hat métert, majd a második tizenöt évben évi hatvan métert zsugorodott. Elég jól látszik ezen adatokból, hogy valamifajta felmelegedés azért elindult a bolygón. Természetesen, egy korábbi cikkünkben már említett vulkáni hamu egy nagyobb mértékű kitörésnél akár egy-két fokkal képes lehűteni a Földet néhány évre.

Mi lehet az oka a globális felmelegedésnek? Nagyon nehéz erre a kérdésre felelni, hiszen egyik válasz sem tud tökéletes bizonyítékkal szolgálni az okot illetően. Sokan az üvegházhatást létrehozó gázokat tartják felelősnek a hőmérséklet emelkedéséért, pedig ez még lehűlést is okozhat. Ugyanis a hőmérséklet emelkedésével csökken a sarki jégsapkák mérete, vagyis olvadnak, ám ez a víz édesvíz, ami a tengerbe kerülve nagymértékű fajsúlyváltozást idézhet elő. Ettől pedig akár a Golf áramlat is leállhat, ami a meleget szállítja Európának. Így a levegő olyan mértékben lehűlhet, hogy beköszönthet a következő jégkorszak is.

Hazánkban sincs ez másként. Nálunk egyelőre az elsivatagosodás veszélye fenyeget. Az elmúlt tíz esztendő hazánk történetének egyik legforróbb szakasza volt 1880 óta. A szakemberek folyamatosan próbálják felhívni rá a figyelmet, ám láthatóan kevés sikerrel. Ugyanis nem csak a termőföldek mennek ezzel tönkre, hanem a turisták is mind kevesebb számban érkeznek hazánkba. Szóval elég bizonytalannak ígérkezik a jövő, hiszen egyelőre nem történtek érdemi változások a felmelegedés megakadályozására. Továbbra is kőolajat füstölünk, rettenetes mértékben növelve ezzel a szén-dioxid kibocsátást. De talán majd ráeszmélünk, hogy nem mehet ez így tovább, és az alternatív forrásainkat kiaknázva elindulunk a Föld számára is megfelelő jövő felé.