Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Bulvár
Bulvár
A varjak is babérokra törnek
Moszkvai metrón utazó kóbor kutyák ide vagy oda, azért itthon sem maradunk el állataink problémamegoldó-képességeit tekintve. Habár a varjak nem tartoznak mindenki kedvencei közé, főként, mikor hatalmas csőrüket figyelve sétálnak el mellettük az utcán, azért azt be kell vallanunk, van sütnivalójuk.


Eddig is tudtuk, hogy egyes állatfajok képesek az eszközhasználatra, megértenek egyszerűbb fizikai összefüggéseket, felismerik egymást, vagy akár különböző embereket - ma már ha az ember csak arra téved tv-kapcsolgatás közben - tudja ezt. (?)
Most kiderült, hogy az új-kaledóniai varjak még ennél is okosabbak! Többrétű problémákat képesek megoldani különböző eszközök segítségével.

Alex Taylor új-zélandi kutató és kollégái a Proceedings of the Royal Society B című folyóiratában közzétették; - A vizsgálatok arra utalnak, hogy a madarak képesek összetett, sőt ok-okozati gondolkodásra.

A vizsgálatban hét varjú vett részt, melyeket összetett feladat elé állítottak; egy dobozban lévő húsdarabkához csak egy lyukon keresztül, egy hosszú bot segítségével juthattak hozzá. A bot azonban, amivel ez megoldható lett volna, egy rácsos dobozba volt zárva, amit csak egy másik, rövidebb méretű bottal lehetett kibányászni. A rövidebb bot mindennek tetejébe egy mennyezetről lógó zsinórra volt kötve, amit először le kellett oldozniuk a madaraknak ahhoz, hogy az egész procedúrát végigvihessék, és a végén hozzájuthassanak a húshoz.

A hét varjúból négy korábbi feladataik során már találkoztak a zsinórra kötött bot esetével, így azt is tudták, hogy így élelemhez juthatnak. A másik három ezen felül pedig már használt már zsinórt vagy botot annak érdekében, hogy egy másik eszközt elérjen. A "haladóknak" tehát csak össze kellett kötniük az általuk ismert egyes cselekvéseket, az újoncoknak azonban új viselkedésformákat is el kellett sajátítaniuk.

Mindhárom „haladó" szintű varjú első nekifutásra megoldotta a feladatot, sőt ez a „kezdők" közül is sikerült kettőnek. A másik kettő némi lemaradással és egy kis gyakorlás után jutott hozzá a jutalomhoz, de ez lényegében nem változtat azon, hogy a varjaknak sikerült megoldaniuk a problémát.
Mivel a korábbi kísérleteket bírálat érte, melyek szerint a varjaknak nem kell ok-okozati gondolatmeneteket lefuttatniuk ahhoz, hogy teljesíteni tudják az adott feladatot, a kutatók ezért először azt a benyomást keltették a madarakban, hogy a rövidebb bot nem ér semmit. Hagyták, hogy hiába kotorásszanak vele a hús után.

A varjaknak először tehát ki kellett törölniük az emlékezetükből, hogy a rövid bot hasznavehetetlen, hiszen e nélkül képtelenek lettek volna megoldani a problémát. Ez pedig olyan összetett tanulási teljesítmény, amelyről nemrégiben még úgy gondolták, hogy csak az ember, esetleg még az emberszabású majmok sajátja.

Botor dolog lenne tehát lebecsülni őket.