Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Közélet
Közélet
Do you spricht francais?
Az internet egyik angol nyelvű honlapját böngészve ráakadtam egy nagyon érdekes dologra. Mint a bibliából ismerjük, Bábel tornyának megépítése előtt az emberek egy nyelvet beszéltek, míg Isten össze nem zavarta nyelvüket. És lám, itt az új világnyelv.
Régebben próbálkoztak már hasonlóval, ez volt az eszperantó, Zamenhof nyelve szabályossága ellenére nem tudott világszerte elterjedni.


Most a globish indult el a rögös úton, és sokan szeretnék világnyelvként megismerni. Jean-Paul Nerriere, a nyelv kifejlesztője arra figyelt fel, hogy a mai fiatalság az angolt nagyon szlengesen és kis szókinccsel beszéli. Ezt a nyelvet tehát lecsupaszított angolnak is hívhatnánk.

Nagyon egyszerűen oldották meg a globisht; szókincse 1500 szóból tevődik össze, nyelvtana pedig az angoléhoz hasonlít, de ebben nincsenek szabályok. Megfigyelhető, hogy mi, magyarok is egyre többet mondunk angol szavakat, hisz a számítástechnika rákényszeríti az embert. Ez pedig feloldhatja az emberek az idegen nyelvvel szemben alkotott gátlásait, félelmét, hiszen ha ismerjük a szavakat, már beszéljük a nyelvet.

Nem véletlen, hogy az angolra alapoz. Világszerte már több milliárdan beszélik többékevésbé az angol nyelvet, hiszen mi is sokszor azt látjuk, hogy kezdünk elamerikaiasodni. Hazánk is kezd már felzárkózni az idegen nyelvek terén Európa többi országához, és nagyon úgy fest, nálunk is inkább az angolt részesítik előnyben. Márpedig aki egy kicsit is ismeri e nyelvet, annak a globisht még csak tanulnia sem kell. Talán egy egyszerű példát érdemes megemlíteni a globishból: a személyes névmások ebben is megjelennek, de csak alanyesetben. Tárgy, részes, birtokos esetben is az alanyesetet kell használnunk.

Természetesen nincs hatása a valódi angol anyanyelvre, és igazán csak a hétköznapi kommunikációban kaphat helyet. Azért a mérnöki nyelvezet ennél sokkal bonyolultabb, a műszaki problémákat például németül lehet a legjobban megismerni, hiszen az angol leginkább kifejezéseket használ mindenre. A magyar nyelv szépsége is lassan eltűnni látszik, egyre kevesebb a szókincsünk. Ez azért lehet, mert oly mértékű információhalmazt kell minden nap feldolgoznunk, hogy azt agyunk szinte képtelen átlátni, ezért rendszerint megpróbálunk egyszerűsíteni. Az angol pedig lassan beszivárog mindennapjainkba.

Talán egy szép napon a globish valóban világnyelv lesz, és legyőzve lustaságunk, vesszük a fáradtságot eme néhány szó megtanulásához, amit az általunk is gyakran használt idegen nyelvű közösségi portálok formálnak nap mint nap.