Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Közélet
Közélet
Csillagok reggel, délben
Kezelésbe veszi a tatai Posztoczky Károly csillagvizsgálót a TIT Komárom-Esztergom megyei szervezete. Az épület interaktív csillagászati múzeummá és észlelőközponttá avanzsál. Posztoczky Károly 1915-ben Erdőtagyoson építette fel eredeti csillagdáját. 1950-ben az épület egy tévedés miatt a Környei Állami Gazdaság tulajdonába került, ezt követően pedig lerombolták és maradványait építőanyagként hasznosították.

Posztoczky Károly műszereit, fényképeit és könyveit a Komárom Megyei Tanács vette meg. 1973-ban a megyei TIT kezdeményezésére Tatán megépítették a csillagvizsgálót, amely ma szakkört tart életben, valamint a szervezet bemutató előadásokat tart benne az érdeklődőknek.

Kovaliczky István, a TIT elnöke elmondta - „A fejlesztés után akár nappal és felhős időben is szerezhetnek csillagászati élményeket az ide látogatók, a fejlesztésekre a TIT közel ötmillió forintot nyert a Norvég Civil Alaptól"

Ritka újításnak számít, hogy a névadó (Posztoczky Károly) dolgozószobájában kiállított 1900-as évekből származó műszereket a látogatók kézbe vehetik (sőt, mindez ajánlott!), és csillagászati méréseket végezzenek velük. A kellemetlen időre is van recept; a kupola belsejére lézerrel műcsillagokat vetítenek, így a mérések akkor is végezhetőek, ha az időjárás épp borongós kedvében van.

A tervek között szerepel többek között a főtávcső tartószerkezetének megerősítése, melyre azért is szükség van, hogy több látogató esetén is remegésmentes legyen a kép, amit a távcsövön keresztül látunk. Sőt, a TIT beszerzett egy hidrogén-alfa szűrőt, így könnyen megfigyelhetőek a napfoltok, illetve a napkitörések. Tata tehát büszke lehet, hiszen ilyen műszerekkel eddig csak Baján és az MTA debreceni obszervatóriumában találkozhattak a látogatók.

Tatára mindenképpen érdemes ellátogatni, hiszen számos egyéb látnivalóval szolgál a közönségnek. A Csillagászati Múzeum csak hab a tortán.