Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Einstein elméletét lézersugarakkal igazolnák…
...az űrben. A relativitáselméletet a világ eddigi legnagyobb tudományos eszközével igazolnák. Az elmélet utolsó bizonyításra váró darabkáját próbálják helyre tenni, a három, egymástól mintegy ötmillió kilométer távolságban repülő űrhajó segítségével.

"A gravitációs hullámok létezése Einstein általános relativitáselméletének utolsó eleme, amely még korrekt bizonyításra vár" - mondta el Jim Hough, a Glasgow-i Egyetem munkatársa, és a nemzetközi szakértőcsoport tagja.
Einstein előrevetítette általános relativitáselméletében, hogy amikor nagy objektumok, például fekete lyukak vagy összeomlott csillagok ütköznek, gyorsulnak az űrben, akkor hullámfodrok áramlanak kifelé a térben és időben: ezeket a hullámokat nevezzük gravitációs hullámoknak.
A szakértőcsoport most részletes tervet dolgozott ki a feladatra.

Az amerikai űrkutatási szervezet - a NASA -, és az Európai Űrügynökség együttműködésében valósulna meg a küldetés, melynek folyamán három űrhajót használnának majd, amelyek kötelékben, a Nap körül keringenének, egy-egy arany-platina kockával. Az űrhajókból egymásra irányított lézersugarak segítségével szeretnék ugyanis megmérni a kockák egymáshoz viszonyított távolságának pillanatnyi változását - írja a tudomany.ma.hu
A változást a gyenge gravitációs hullámok okozzák, amint a távoli űr katasztrofális eseményeiből elindulva tovagyűrűznek.

A fizikusok abban reménykednek, hogy a küldetéssel sikerül igazolniuk a gravitációs hullámok létezését, magát a jelenséget, amit Einstein híres, általános relativitáselméletének jósolt meg. Eddig ugyanis hiába próbálkoztak a gravitációs hullámok detektálásával, Földi körülmények között azok gyengék maradtak.
Hough azonban hozzátette; - „Az új kísérletekben azonban, amelyeken most dolgozunk, nagy lehetőség van a (hullámok) észlelésére". Az ismert E=mc2 összefüggés eddig ellenállt a tudományos próbáknak. A valah épült legnagyobb detektor LISA (Laser Interferometer Space Antenna) lesz, ami igen alacsony frekvenciájú gravitációs hullámok detektálására lesz képes, köszönhetően a három űrhajó közötti hatalmas távolságnak.
Astrum EADS cégnél brit mérnökök építik a LISA Pathfinder elnevezésű, kisebb tesztküldetéshez szükséges eszközt, amely felbocsátása a jövő évben várható. Az „éles" berendezést is építik már a szakemberek, ám felbocsátása 2020 előtt nem valószínű.

Einstein általános relativitáselméletének jóslatai közül már többet sikerült igazolniuk a tudósoknak, például azt, hogy a fényt elhajlítja a gravitáció, a gravitáció sebessége állandó, és hogy a tér és az idő is görbülhet.
Az eredményre sokan várnak már.