Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
Globális f-elme-legedés
Létezik-e egyáltalán globális felmelegedés, vagy csak időszakonkénti melegedés, majd lehűlés tanúi vagyunk? Nagyon jó kérdés és bizony itt nagyon megoszlanak a vélemények. Bárhogy is legyen, jelenlegi tapasztalataink azt mutatják, hogy van és egyre erősödik. Néhány, a melegedés csökkentésére szánt tervet ismertetnék. Rengetegen csatlakoztak már az ilyen irányú kutatásokhoz, és szerencsére rengeteg ötlet is született.

Két területre összpontosulnak; az egyik a szén-dioxid csökkentése, a másik pedig a Földet érő napsugárzás csökkentése. Először beszéljünk a szén-dioxidról. Nemrég írtunk egy technológiáról, mellyel a gázt el lehet temetni a földbe. De először is ki kell vonni a gázt a levegőből. Klaus Lackner szerint kalcium-hidroxidon keresztül kell áramoltatni a levegőt, így az anyag kivonja a szén-dioxidot. Ezután már csak ki kell vonni a gázt és máris el lehet temetni. Előnye, hogy egy fél köbméteres szerkezet évi harminc tonna gázt képes elnyelni. Hátránya pedig az eltemetésnél jelentkezik, ugyanis az óceánok mélyére temetve a víz savassá válhat tőle, és ha felemelkedik (erre volt már néhány szörnyű példa), egy egész várost beterítve mindenkit megölhet.

A másik megoldást a planktonok jelentenék, ők ugyanis megkötik a széndioxidot. Vagy más állatok eszik meg őket, vagy életük végeztével lesüllyednek a mélységbe, magukkal rántva a szenet. Szaporításuk pedig igen egyszerű, hiszen elég egy kis vasat szórni a vízbe és egyből szaporodásnak indulnak. Egy tonna vaspor beszórásával százezer tonna szenet nyel el az óceán. Hátrányát még nem igazán ismerjük, egyes tudósok szerint megváltozhat a tenger felső és alsó rétegei közti hőmérsékletkülönbség.

A napsugárzás visszaverésére is számos ötlet született. Ilyen például a kén szórása a sztratoszférába. A problémát inkább itt is a hatalmas mennyiségű kén kitermelése jelentené, és tíz millió tonna kén a napsugárzás csak egy százalékát verné vissza. Ráadásul a savas esőkről még nem is beszéltünk. Sokkal jobb megoldásnak tűnhet a Föld és a Nap közé helyezett napernyő. Ez állhat több, kisebb darabból, melyeket rakétával lehetne feljuttatni az űrbe. Költsége megegyezik a Marsra történő űrutazáséval, így ez az ötlet megvalósítható lenne.

Bárhogyan is tennénk, bizonyára lenne hátránya is a dolognak. Felborulhatna a légköri és tengeri folyamatok kényes egyensúlya, vagy felszaporodnának azok a szennyező gázok, melyek az ultraviola sugárzás hatására bomlanak el. Így tehát nagyon nehéz a döntés, mindent mérlegelni kell. Egyenlőre vizsgálódnunk kell, a beavatkozást még el kell napolni.