Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
A piszt-ráng?
Megújuló energiaforrások a közlekedésben? Igen, egyre többet hallunk felőlük. Most azonban azzal a különbséggel, hogy nem autók meghajtására keresnek ötleteket, hanem hajókéra. A bonni egyetem kutatói a természetet próbálják megfigyelni.

Konkrétabban arra gondoltak, hogy a halak mozgását megpróbálják a legújabb számítógépes technikákkal kielemezni, majd robothalat készíteni belőle -írja a tudomany.ma.hu. A pisztrángokra esett a választás, hiszen ők azok, akik az erősebb sodrású folyamokban is képesek szinte teljesen mozdulatlanul egyhelyben állni.

Áramlási csatornát készítettek tehát, és számítógép segítségével három dimenzióban próbálták meg lemodellezi a halak mozgását. A mozgáskoordináták felvétele után arra a következtetésre jutottak, hogy a pisztrángok nagyon pici energiát használnak fel izmaik mozgatásához az áramlatokban. Arra is felfigyeltek, hogy akadályt téve a vízbe az így keletkező örvényeket a halak tökéletesen ki tudják használni, így akár kilencvenöt százalékot is képesek megspórolni a mozgási energiájukból.

Létrehoztak tehát egy Smoky névre keresztelt robothalat, amely lemásolja a halak mozgását. Lényegében egész teste alig mozog, csak farokúszójával csapdos. A cél tehát az, hogy egy tökéletes modellt alkossanak, amelyet később felnagyítva akár hajókat is képesek legyenek meghajtani. Nagy előnye az volna, hogy a hajócsavarhoz képest sokkal természetbarátabb megoldásnak bizonyulna. Hiszen a csavar keltette mozgás felkavarja a fenékre süllyedt mérgező vegyületeket, valamint kárt tesz a növény- és állatvilágban.

Már készítettek is egy újabb modellt, amihez a tudósok sokféle halat boncoltak fel, hogy megállapítsák, milyen kötő- és izomszövetek kapcsolódnak a csontvázzal. Az izmok mozgatásához sűrített levegőt alkalmaztak, a halat pedig több száz ízületből és drótból állították össze. Ez a példány már sokkal fejlettebb, farokúszója is sokkal erősebb és ritmikusabb csapásokra képes. Így valószínűleg később ilyen uszonyokat rögzítenének majd, eleinte kisebb hajók testéhez. Ám a tudósok bizakodóak, és szerintük később nagyobb hajók meghajtására is alkalmasak lennének az uszonyok.

Végül azért megemlítenénk, hogy a pisztrángok vizsgálata nem új keletű. Már a tizenkilencedik században is foglalkoztak vele. Schauberger, osztrák erdész több éven át kísérletezett különféle testek készítésével, melyek leutánozták a pisztrángok áramlási vonalait, majd sikerült neki megalkotnia a Schauberger-ufo-t. Ez egy búgócsigához hasonló szerkezet volt, melyet megpörgetve felemelkedett, és egyre gyorsulva eltűnt az égen. Tehát ő tökéletesen lemodellezte a halat, még többlet energiát is sikerült kinyernie az áramlásokból. Persze a találmány leírását soha nem tette közzé, de képek és a beszámolók alapján elég hitelesek a nyomok. De ennyi elég is a perpetum mobile-ről, majd későbbi cikkünkben erre is részletesebben kitérünk.