Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Újra látni
Az orvostudomány folyamatos fejlődésének köszönhetően egyre több betegség, vagy baleset okozta károsodást vagyunk képesek gyógyítani. Persze a siker nem mindig tökéletes, de általában a páciensek nagy része meggyógyul.

Az őssejt kutatás is egyre inkább modernizálódik, és most újabb problémákat sikerült a segítségükkel leküzdeni. A hír3 szerint olasz orvosok egy csoportja már képes az égés okozta vakságot megszüntetni, legalábbis egy időre. Mindehhez tudni kell, hogy a szem szaruhártyája az őssejtjei segítségével önmaga is képes gyógyítani az égési sérüléseket, de van, amikor ez akkora mértékű, hogy nem képes a gyógyulást elősegíteni. Ilyenkor a szem fehérjét alkotó sejtek beborítják a szemet, és sajnos az ilyekor létrejövő szaruhártya nem átlátszó, tehát a páciens megvakul.

Az orvosok hetvenhét százalékos eséllyel képesek már gyógyítani a károsodást, mégpedig úgy, hogy a páciens egészséges szeméből nyerik ki a szaruhártya átültetéshez szükséges őssejteket, ami csak egy négyzetmilliméternyi terület kivágását jelenti a másik szemből. Ezután az őssejteket szaporítani kezdik, majd beültetik a másik szembe. Ekkor a szaruhártya már képes a regenerációra és a páciens ismét látni fog.

Sajnos a beavatkozás eredménye csak nagyjából tíz évre biztosítja a látást, ugyanis újra túlerőbe kerülnek a fehér sejtek, és ismét elvakítják a retinát. A műtét tehát majdnem nyolcvan százalékos arányban sikeresnek bizonyult, bár volt, akinél többszöri átültetésre volt szükség. A legöregebb önkéntes egy nyolcvan éves férfi volt, aki kilenc éves korában veszítette el a látását. A megoldás egyébként már tizenöt éve működik, ám most már sokkal jobb hatásfokkal dolgoznak az orvosok. Eddig nagyjából kétszázötven emberen hajtották végre a beavatkozást.

Talán az őssejt kutatásokkal sikerül majd nagyobb betegségeket is gyógyítani, mint például a rákot, ám az ez irányban folyó kísérletek még tartanak.