Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Mérlegre fel!
Az eddig rejtélyesnek tetsző neutrínó tömege 0,28 elektronvolt. Ez a hidrogén atom tömegének egy milliárdod részét teszi ki - legalább is ezt állítják azok a brit kutatók, akik vizsgálataikról a Physical Review Letters című szaklapban adtak hírt.

Elektromos töltéssel nem rendelkezik, ezért a neve is innen ered, mely olaszul „semlegeskét" jelent. Mivel semleges, elektromágneses kölcsönhatásban sem vesz részt. Ezzel magyarázzák, hogy rendkívül közömbös az anyaggal szemben, azaz vajmi kevés a kölcsönhatás (ütközési hatás). Így például képes áthaladni úgy egy fényév vastag ólomfalon, hogy akár egyetlen atommal is ütközne közben.

A brit kutatók abból a tényből indultak ki, hogy a gigantikus számban lévő neutrínók kumulatív - vagyis felhalmozó - hatást gyakorolnak a világűrben lévő anyagra, amely természetes állapotában hajlamos az "összecsomósodásra", galaxisok csoportjait, hálózatait hozva létre ezáltal.
Nem csak könnyűek, de ezen tulajdonságukból kifolyólag gyorsak is, és mivel óriási sebességgel száguldana keresztül a világegyetemen, „kisimítják" az anyag természetes „csomósodását". A brit kutatók a galaxisok eloszlását, a csillagvárosokra gyakorolt "kisimító" hatás kiterjedését elemezték, így adódott lehetőségük a neutrínók tömegének felső határát megállapítani.

Az, hogy a neutrínó rendelkezik tömeggel, már korábbi kísérletek során bebizonyosodott. Pontos megállapítása azonban nehézségekbe „ütközött", mégpedig a részecske igen apró méretébe - olvasható a University College London (UCL) honlapján.

A UCL tudósai a neutrínó tömegét nem óriás részecskegyorsító segítségével, hanem a világegyetemről készült felvételeket elemezve próbálták megállapítani - írja a tech.transindex.hu
A kutatás során az univerzum valaha volt legteljesebb háromdimenziós galaxistérképét használták. A digitális égboltfelmérési projekt (Sloan Digital Sky Survey) során készített felvételek alapján összeállított térkép 700 ezer galaxist (csillagvárost tartalmaz).

A galaxisoktól elválasztó távolságot egy új módszer segítségével állapították meg a UCL kutatói. A módszer a csillagvárosok színképelemzésén alapul. Számításaikat a hatalmas galaxistérkép szolgáltatta információ és az ősrobbanás utáni hőmérsékletingadozás figyelembevételével végezték.