Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Kössük meg!
A szén-dioxid, mint üvegházhatású gáz rengeteg tudóst foglalkoztat. Bár még mindig nem teljes mértékig bizonyított, hogy szinte csak ez az anyag felelős a globális felmelegedésért, mégis mindenki el akarja tűntetni, hogy minél kevesebb problémát okozzon.

Világszerte folynak kísérletek a szén-dioxid minél nagyobb mértékben történő megkötésére. Jelen esetben a dél-koreai és amerikai tudósok próbálkoztak kifejleszteni egy olyan mesterséges anyagot, mely nagymértékben képes a gázt megkötni. A MOF (Metal Organic Framework) ugyan már létezett régebben is, ám 177-es névre keresztelt változatát sikerült tovább fejleszteni, így jelenleg kétszer annyi szén-dioxidot képes megkötni, mint előző változata.

A fém-szerves szerkezetű anyagok porózusak és nagyon stabilak, ezért képesek nagy mennyiségben a gázokat jól összetömöríteni és elraktározni- írja a zöldtech. A jelenleg 210-es névre hallgató anyag minden egyes grammja négy kockacukor méretének felel meg, tehát sűrűsége igen kicsi a fémekhez képest. Ha ezt az egyetlen grammnyi anyagot kilapítjuk, fél hektárnyi területet volnánk képesek befedni vele. Ha viszont a MOF 200-as típusú, szintén a kaliforniai egyetemen fejlesztett anyagot szeretnénk megnyújtani, akkor az egy grammnyi anyagból akár több futballpályányi felületet is képesek lennénk beborítani.

A tudósok szerint ez a felület az anyagokba történő apró lyukak fúrásával sokszorosára növelhető. A MOF kristályok mindemellett nem csak a szén-dioxid, hanem más, gáz halmazállapotú anyagok megkötésére is használhatók, így például a hidrogén tárolására. Előállításuk nem túl bonyolult, teljesen hétköznapi, olcsó alapanyagok is megfelelnek erre a célra. Példaként említhetjük a műanyagpalackok előállításához használt teraftalátot, vagy a naptej egyik alkotóját, a cink-oxidot.

Az üvegház hatású gázok megkötésére napjainkban tehát szép számban folynak kísérletek, ám még mindig nem megoldott, hogy miként tudnánk a légkörből kivonni a szén-dioxidot. Ez a feladat ugyanis sokkal bonyolultabb, mint azt gondolnánk.