Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Nanotollakkal „írják” a jövőt?
Amerikai kutatók fénnyel író nanotollakkal tizenötezer teljesen azonos chicagói várossziluettet rajzoltak pár négyzetméteren. Mindezt azért tették, hogy felhívják a figyelmet a nanoméretben való gyors és olcsó gyártási eljárásra.

A technológiával gyorsan és olcsón készülhetnek áramkörök, de optoelektronikai és orvosdiagnosztikai alkalmazása is biztató. A ma alkalmazott mikro- és nanoméretű gyártási eszközök, amelyeket a miniatűr mintázatok előállítására használnak költségesek és kevéssé termelékenyek. Chad A. Mirkin vezetésével az amerikai kutatók ezen kívántak változtatni a fotolitográfiának nevezett új technikával.

Az Illinois állambeli Északnyugati Egyetem (Northwestern University) kutatói a 15 000 miniatűr fénytollal egyidejűleg 15 ezer azonos másolatot készítettek Chicago város sziluettjéről pár négyzetcentiméter fényérzékeny felületen, mindezt „csupán" fél óra alatt.
Amennyiben a hagyományos elektronsugaras litográfiával próbálkoznánk, úgy egyszerre csak igen kis számú miniatűr mintázat készülhetne.

A már kész városképek 182 pontot tartalmaznak, amelyek egyenként 500 nanométer (fél mikrométer) átmérőjűek, ami azt jelenti, hogy éppen akkorák, mint a fénytoll hegye. Az egyes pontok megvilágítási ideje 20 másodperc volt. A későbbiekben a mostani 150 nanométer helyett 100 nanométer alá kívánják vinni a legjobb felbontást, vagyis a tollhegy méretét.

A tollak maguk gúla alakúak, hegyük a piramis csúcsa. A piramis oldalait nagyon vékony aranyréteggel vonták be, a hegyükről pedig egy igen kicsiny mennyiségű aranyat eltávolítottak. A gúla alapja felől világították meg a tollakat, az arannyal bevont oldalak csatornaként irányítják a fényt a csúcs irányában. Az aranytól mentes csúcson azután a fény kilép, és eléri a fényérzékeny anyagból lévő felszínt. Így nyomtathatnak könnyen nagy pontosságú mintákat az eljárás segítségével.