Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Több kell a jobb jövőhöz
Fejlődik az élet, növekszik a színvonala. Legalábbis növekednie kellene, de az energia felhasználás ennek gátat szabhat. Nincs elég erőművünk a következő évtizedek szükségleteinek kielégítéséhez. A KPGM tanulmánya éppen ezt boncolgatja.

Az egyre növekvő áramfogyasztás kielégítéséhez a közép-kelet-európai régiónak le kellene cserélnie a kisebb hatásfokkal működő erőműveit. Mindehhez 144 milliárdos beruházásra lenne szükség. Persze tíz éven belül kellene cselekedni, mert a tanulmány írói huszonöt százalékos áramfelhasználás növekedést prognosztizálnak. Jelenleg nagyon is érződik a válság hatása, hiszen a háztartások fogyasztása jelentősen csökkent- írja a zöldtech. Ám az újra fellendülő gazdaságok ismét növekvő keresletet okoznak, így a ma is rendelkezésre álló 120 gigawatt kapacitást átlagosan harminc gigawattal kellene megnövelni. Mindezen túlmenően ötvennégy gigawatt teljesítményű erőművet kellene lecserélni, vagy korszerűsíteni.

A tanulmány a növekedést részben abból állapítja meg, hogy a nyugati térségekben majdnem kétszer ekkora az egy főre eső energiafelhasználás mértéke. Mivel a térségben valóban korlátozott a tüzelőanyagok fajtája és mennyisége, így a legkézenfekvőbb megoldást az atomerőművek jelentik. Hat ország, köztük hazánk is a nukleáris kapacitás kiszélesítése mellett döntött. A térség már tizennégy új reaktor telepítését tervezi, ezzel elérhetővé válnának a tanulmányban kitűzött célok.
Az írás arra is kitér, hogy a jelenlegi, egyre szigorodó környezetvédelmi eljárások miatt a megújuló energiaforrások is sokkal nagyobb szerephez jutnak majd. Kiss Péter, a KPMG energetikai és közüzemi tanácsadási szektorának globális és közép-kelet-európai vezetője úgy véli, hogy a hatékonyság, és a minimalizált költségű energetikai fejlesztések alapját az átlátható szabályozás és a hosszú távra való tervezés jelentheti. Továbbá arra is kitér, hogy a térség országainak kormányai és az iparágak vezető szakemberei bonyolult és egyre összetettebb problémákkal találják szemben magukat. A legfontosabbak például az ellátás biztonságának kérdése, a környezetvédelmi előírásoknak való megfelelés, valamint a hosszú távú finanszírozási források előteremtése és az eladási árak kérdése is.

Az elemzők úgy gondolják, hogy a kormányoknak olyan, hosszú távú energiapolitikával kellene számolniuk, amely a költséghatékony megoldásokat társadalmi szinten is képes kialakítani, hiszen az országok további fejlődése érdekében csak így lehetne előrelépni.