Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
Örökké tartó napelemek
A Nap nem csak energiát szolgáltat a napelemek számára, hanem roncsolni is képes azokat. A hibás napelem cellák pedig nem cserélhetők, csak a komplett napelem cseréjével. Ez a probléma most megoldódott, hiszen kutatók létrehoztak egy olyan foto-elektromos átalakítót, amely képes az öngyógyításra.

Kicsit hihetetlenül hangzik, pedig így van. A napelem képes önmagát regenerálni újra és újra a Nap okozta sérülésekből. A szerkezet a növényi fotoszintézis elvén tud regenerálódni, ráadásul sokkal jobb, akár negyven százalékos hatásfoknál magasabb hatékonysággal is képes dolgozni, tehát bátran nevezhetjük a napelemek következő generációjának. A növények a fotoszintézis során a kloroplasztok segítségével képesek a fényenergiát kémiai energiává alakítani, vagyis életet adó fotoszintézist létrehozni az egyéb alkotóelemekkel együtt. A MIT mérnökei szentül meg voltak győződve arról, hogy ők is képesek ilyen típusú energia előállításra.

A siker a kitartó munka gyümölcse lett, létrehozták tehát az önregeneráló napelemet. Olyan molekulákat kellett találniuk, amelyek a regeneráció mellett képesek a fotonok segítségével elektronokat leadni. Az összetétel természetesen titkos, de annyit azért elárultak, hogy hét féle összetevőből áll, köztük szén alapú nanocsövek is találhatók benne. Ezek kötik össze az egyes cellákat nagyobb egységekké, és szállítják az elektromosságot. Szintetikus, korongokká szerveződött foszfolipidek is tartoznak a szerkezet strukturális felépítéséhez, melyekkel képes az elektromos energia termelésére.

Ezek az összetevők biztosítják a napelem számára a legjobb hatásfokot. Ugyanis, ha egy rész tönkremegy, akkor önmaga képes a meghibásodott összetevőt eltávolítani, és miután kiszűrte a problémás felületet, a cella egy újat hoz létre megtartva ezzel a maximális teljesítményt, és fenntartva azt a látszatot, hogy a napelem gyakorlatilag elpusztíthatatlan.

A MIT mérnökei tehát új távlatokat nyitottak a napelem gyártók előtt, a napkoncentrátoroktól kezdve a papírra nyomtatható napelemekig, és talán most újra egy lépéssel közelebb vitték az emberiséget az életre szóló technikák tökéletesítésében.