Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Koszorúér tágítás robotok segítségével
A jövőbe álmodott kép nemsokára valóra válhat; a friss infarktus miatt a szívkatéteres laboratóriumba szállított beteg koszorúerét robot segít kitágítani, miközben az orvos a vezérlőpultnál ülve végzi a beavatkozást. Robot közreműködésével eddig nyolc koszorúér-tágítást hajtottak végre. Mivel a műtétek kiválóan sikerültek, jövőre több szakintézetben ezzel a technikával indul a PRECISE vizsgálat a módszer rendszeres, mindennapos használatának kidolgozására.

A heveny szívinfarktus kezelése évtizedeken keresztül csak a szükséges gyógyszerek adására korlátozódott és hetekig tartó ágyban fekvésre, jóformán mozdulatlanul, hiszen a beteg szívet kímélni kellett. A tudományok fejlődésével azonban a ma infarktus miatt szakintézménybe kényszerülő betegeknél azonnal szívkatéterezés történik.

A katéter végén lévő ballon felfújásával kitágítják az eret, és egy fémhálóból készült hengerrel szükség esetén kitámasztják a szűkült, elzáródott érszakaszt, ezzel elérve, hogy az továbbra is nyitva maradjon és utat engedjen a vérnek.
Ma már mindössze egy tűszúrásnyi fájdalmat érez csuklóján a páciens.

Az eljárással történő veszély az orvost is fenyegeti, hiszen míg a beteg csupán annyi röntgensugárnak van kitéve, amennyi saját vizsgálatához szükséges, addig azok, akik naponta jónéhány ilyen beavatkozást végeznek, összeadódó sugárterhelésnek vannak kitéve. Sőt, állóképességük is terhelve van, hiszen órákon át jelentős súlyt viselnek magukon, cipelnek magukkal.

A vizsgálatot végző személyzet ólommellényt köteles viselni a sugárzás veszélye ellen, s ebben kénytelen végezni a laboratóriumi munkát is.
Az új módszerrel azonban megszabadulnak az ízületi fájdalom, vagy a gerinckárosodás eshetőségétől. Az új, a műtőasztal szélére erősített robotkart ugyanis a doktor a sugárzás ellen védő, ólomfalú szobából irányítja, az eszközöket pedig a képernyő érintésével mozgatja. Az eredmények azt mutatják, ez az eljárás, vagyis a szívkatéter bevezetése és kihúzása biztonságosabbnak bizonyult a robot segítségével, mint emberi kéz közvetlen irányításával.

Ami a személyzet biztonságát illeti, a sugárterhelés a távirányításnak köszönhetően 97 százalékkal csökkent az esetükben.