Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Öntapadós
A napelemek alacsony hatásfokának okai több részletben keresendők. Korábban már többféle hatásfok javító megoldást mutattunk be, de a fényvisszaverődésről még nem esett szó. Amerikában már tesztelik az új generációt.

Rengetegen próbálkoznak a napelemek hatásfokán javítani, de csak kevesen járnak sikerrel. A Genie Lens Technologies nevű tengeren túli cég már évek óta kísérletezik különféle megoldásokkal. Az új találmány neve Fusion, azaz fúzió, melyet a cég napelemekre szakosodott SolOptics részlege készített el.

A találmány azon próbál segíteni, hogy a cellák által visszavert rengeteg fénysugarat valahogy visszairányítsa a napelemek felületébe. Az így kapott villamos energia olcsóbb lesz, hiszen nagyobb mennyiség termelődik azonos idő alatt, ráadásul a befektetett összeg hamarabb megtérül. A találmány nagyon egyszerű -írja az ozonenetwork. Olyan réteget hoztak létre, melynek mikro strukturált felülete megtöri a visszavert fény nagy részét, és visszairányítja a napelembe. A hatásfok terén ez a megoldás tíz százalékos javulást eredményez. Márpedig, ha a többi fejlesztéssel összeadjuk, máris sokkal jobb hatásfokkal állíthatunk elő napelemeket.

A fénytörő réteget többféle megoldással lehetne elkészíteni, ezekhez külön szoftvert fejlesztett a cég. Az egyik teória szerint vagy dombornyomott, vagy strukturált felületbe való öntéssel készített matricákat kellene felragasztani a napelemek felületére, így kötve meg a fénysugarakat. A másik megoldás szerint az apró felületi egyenetlenségeket egyenesen a napelem készítésekor kellene az üveg felületébe nyomni. A matricás megoldás inkább azokra a napelemekre lenne használatosabb, amelyek már fel vannak szerelve, és működés alatt állnak.

Az új réteg visszaveri tehát a fényt, ezáltal több fény jut a napelembe, így nagyobb energiát tud előállítani. A másik nagyon jó tulajdonsága az, hogy a fény útját megváltoztatja, így annak nagyobb távolságot kell megtennie, vagyis több elektront képes „mozgósítani", vagyis az energia így is növekszik.

A megoldást azokon a helyeken lehetne a legnagyobb hatékonysággal alkalmazni, ahol többször felhősödik el az ég, vagy kevesebb a napsütéses órák száma. A termék ráadásul átesett az amerikai energiahivatal hivatalos, minden részletre kiterjedő tesztjén, és jelesre vizsgázott. Az elemzők szerint a növekedés nem csak a hatásfokban lesz majd kimutatható, hanem a napelem piac éves bevételének ötmilliárd dolláros plusz eladásában is.