Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Kettős látás?
Kettő az egyben. Így is reklámozhatná feltalálója azt a szemüveget, amelynek lencséi tökéletesen éles látást tesznek lehetővé közelre és távolra egyaránt. A látszerészetet forradalmasító új segédeszköz egy izraeli tudós, Zeev Zalevsky nevéhez köthető.

Az új látási segédeszköz főleg azoknak a rövidlátóknak jelent majd könnyebbséget, akik 45 évnél idősebbek. Ebben a korban ugyanis gyakori jelenség az időskori távollátás, amely tulajdonképpen annak tudható be, hogy a szemizmok elveszítik rugalmasságukat, és ezáltal nem képesek a megszokott hatásfokkal a szemlencsét közeli tárgyakra fókuszálni.

A Bar-Ilan Egyetemen nanotechnológiával foglalkozó tudós 25 olyan kört karcolt az üveglencsékbe, amelyek körvonala néhány mikrométer vastagságú, mélységük pedig mindössze egy mikrométer. Ezeken az üvegbe vésett gyűrűkön a beeső fény megtörik, s a fénysugarak nem egyetlen pontban, hanem egy csatornában találkoznak.

A fókuszban történő összegyűjtés mindig magában rejti azt a kockázatot, hogy a találkozási pont az ideghártya elé vagy mögé esik, ami rövid-, illetve távollátást okoz.
Zalevsky szerint azonban: ha a fény egy csatornába fókuszálódik, akkor mindegy, hol éri el az ideghártyát, a kép mindig éles lesz, függetlenül attól, hogy szemlélt tárgy közel vagy távol van.

A találmányt már több kísérleti személyen is kipróbálta, akik eleinte bár kissé szkeptikusan álltak a dologhoz, végül mégis arról számoltak be, hogy látásuk élessége jelentősen javult.
Az új dolgokat gyakran bírálják, s ez a „kétélű" szemüveggel sincsen másként. Pablo Artal, a Murciai Egyetem kutatója szerint a sugarak egymásra rakódása mindig azzal jár, hogy a fény egy része elvész. Szaknyelven ezt a jelenséget destruktív interferenciának hívják. Ezt a veszteséget, ami a világos-sötét közötti kontraszt rovására megy, a spanyol fizikus szerint az agynak kell kompenzálnia.

A hibával Zalevsky is tisztában van, ám ő úgy gondolja, az emberi agy másodperceken belül képes a hiba kiigazítására. Kijelentését az is erősíti, hogy a vizsgált személyen bárminemű probléma felmerülése nélkül hozzászoktak az új fényviszonyokhoz. Zalevsky csodalencséje állítólag éles látást biztosít 33 centiméter és a látóhatár közötti teljes mezőben.