Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
És mégis mozog a Föld…
Világunk felettébb szeszélyes és törékeny. Vigyáznunk kell környezeti értékeinkre, mert könnyen tönkre tehetjük őket, még a megújuló energiaforrások kiaknázásával is. A geotermikus energiát egyre többen használják szerte a világon, ám ez több problémát is felvet.

Az olyan országokban, mint Guatemala, elég gyakori a vulkáni tevékenység. Éppen ezért hőből van elég, és nem is kell olyan mélyre fúrni érte. Az olajfüggőséget csökkentendő, már Nicaraguában és Costa Ricán is használják azt a módszert, melyet most a közép-amerikai ország szintén bevet ennek érdekében. A kormány ugyanis adókedvezményekkel támogatja azokat a vállalkozásokat, akik geotermális erőművek segítségével állítanak elő elektromos áramot.

Az izraeli tulajdonban lévő erőmű a nemrég kitört Pacaya vulkán közelében van, és a tűzhányó alatt ötszáz méterrel lévő 175 Celsius fokos meleget hozzák fel gőz formájában. Ez az erőmű ugyan csak húsz megawattos kapacitással rendelkezik, de a cég további erőműveket kíván létesíteni, ezzel ezer megawattra növelve az összteljesítményt -írja a piac és profit. A kormány azonban ennek háromszorosát szeretné elérni két éven belül, éppen ezért azzal számolnak, hogy 2022-ben már az ország energiaellátásának hatvan százalékát fedezni fogják a geotermikus erőművek.

Az Egyesült Államokban már száz geotermikus energiaprojekt részesül állami támogatásban, és bár nem annyira pörögnek az események, mint a nap- és szélenergia szektorban, mégis versenyképesnek tartják a szén alapú energiahordozókkal szemben. Természetesen a Föld vízkészletét nem akarják kiszipolyozni, így nem a forró vizet hozzák felszínre, hanem hideg vizet fecskendeznek a mélybe, ami így felhevül, majd gőz formájában felszínre jön. A vízfelhasználás így minimalizálható, és a víz többször is felhasználható. Ezt a gondot tehát már megoldották.

Problémát jelenthet viszont az, hogy a fúrások földrengéseket okozhatnak. Svájcban ugyanis az egyik, Bázel környéki projektben hasonló (EGS) módszerrel nyernek energiát a földből, mint Amerikában. Lényege, hogy hatalmas nyomással zúzzák szét a kőzeteket öt kilométer mélyen, és a több száz fokos gőzt egy másik lyukon felszínre engedik, ebből pedig áramot állítanak elő. Nemrég azonban 3,4 -es földrengés rázta meg a várost, 8,4 millió dolláros kárt okozva. A projektet leállították, mert a következő harminc évben akár 170 hasonló földmozgást okozott volna az erőmű.

Levonták tehát a tanulságokat, miszerint nem szabad nagyvárosok közelében fúrni, sőt, tektonikus törésvonal mentén sem szerencsés. Az amerikai Energiaügyi Minisztérium ezért a projektek támogatásának egyik feltételéül jelölte meg, hogy az erőműveknél szenzorokat kell felszerelni, és azzal vizsgálni a legapróbb földmozgásokat is.