Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Közélet
Közélet
Vízhiány
A globális felmelegedés jelensége létezik. Sokak szerint mi, emberek okozzuk, sokan pedig a Föld általános folyamataként tartják számon. Bárhogyan is legyen, a melegedés egyre inkább érezteti hatásait, egy tanulmány pedig rávilágít, hogy hazánk legnagyobb folyójának vízhozama drasztikusan csökkenni fog.

A Németországban kivitelezett GLOWA projekt megállapítása szerint a Duna vízhozama a következő évtizedekben jelentős mértékben, akár harminc százalékkal is csökkenhet. A jövő vízkészletének takarékosabb felhasználására indított tervezet ugyanis egy tanulmányban boncolgatja a témát. A problémát nem csak Bajorország fogja megérezni, hanem a folyó középső, illetve alsó szakaszán elhelyezkedő országok, azaz Magyarország is.

A Duna felső szakaszán már most jól látszanak a klímaváltozás hatásai a folyó vízhozamára. A vízállás hosszabb távú csökkenése elsősorban az alpesi gleccserek csökkenése miatt lesz mérvadó. A felmelegedés hatására természetesen a növényzet is meg fog változni, ezzel egyidejűleg pedig a mezőgazdasági termelés is, ezek pedig szintén hatást gyakorolnak a lefolyó vizek mennyiségére. Ezek a problémák már napjainkban jelentkeznek, gondoljunk csak az országunkat sújtó árvizekre, hatalmas viharokra és a télre jósolt bőséges havazásra. Fel kell tehát készülni a vízkészleteink ésszerű felhasználására, és tanulmányoznunk kell a globális felmelegedés okozta hatásokat.

A GLOWA projekt elsősorban arra kereste a választ, hogy mekkora mértékben fog változni a Duna vízellátása, és az aszályos években milyen lesz a vízhozam. Ezt természetesen rengeteg tényező befolyásolja; többek között megemlíthetjük, hogy a vizsgált területen a következő években akár 3,5-16,5 százalékkal is csökkenhet a lehullott csapadék mennyisége, a középhőmérséklet pedig akár három Celsius fokkal megemelkedhet. Így a párolgás 10-25 százalékkal megnőhet, tovább csökkentve a vízhozamot.

Az Alpok hótakarója a hőmérséklet emelkedésével szintén csökkeni fog, vagyis nem lesz állandó a lefolyó vizek mennyisége. Természetesen ez nem csak az ivóvízkészleteket veszélyeztetik, hanem a vízi szállítást, valamint a vízi energiatermelést is nagymértékben akadályozhatják. Mivel a kisebb mennyiségű víz jobban fel tud melegedni, így a vízzel hűtött erőművek kapacitása csökkenhet -írja a WWF. A mezőgazdaság, illetve a turizmus is nagyobb veszteségeket könyvelhet majd el magának.

A Duna bajorországi szakaszán előre jelzett változások sokszorosan jelentkezhetnek majd a középső, illetve alsó szakaszokon, hiszen a jelentések szerint akár harmincöt százalékkal is csökkenhet a vízhozam. Ez nagyjából azt jelentené, hogy a felső szakaszon a jelenlegi 1450 m³/s-os hozam 1000-1300 m³/s-osra változna, hazánkban pedig a jelenlegi 2200 m³/s-os mennyiség 1500 m³/s-ra csökkenne. Ez valóban drasztikus változásokat idézne elő amúgy sem éppen gazdag országunkban, tehát jól fel kell készülnünk az előttünk álló évek esetleges vízhiányára.