Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
A hagyományos nem jó
A hagyományos villanykörték cseréje energiatakarékosra nem csak energiát és ezáltal pénzt spórol meg nekünk, hanem a klímaváltozást is nagymértékben befolyásolja. Cancúnban az ENSZ szólalt fel a probléma egyre sürgetőbb megoldása miatt.

Az energiatakarékos világítótestek nem csak milliárdokat spórolnak meg világszerte, hanem a globális felmelegedést is nagymértékben befolyásolják. A Klímaváltozási Konferencián az ENSZ fejlesztési programjában (UNEP) szereplő kutatások rámutattak arra, hogy az izzók magas fogyasztása miatt sokkal több üvegházhatást okozó gáz kerül a légkörbe. Ugyanis a világon még rengeteg fosszilis üzemanyaggal működő erőmű üzemel, és a számítások szerint ezek működésének nyolc százalékát a hagyományos izzók okozta többletfogyasztás teszi ki. Ezt az arányt az energiatakarékos világítótestek két százalék alá csökkenthetnék.

Az UNEP vizsgálata szerint milliárdokat lehet megspórolni az izzók cseréjével. Brazília például akár kétmilliárd dollárt spórolna meg vele éves szinten, Indonézia egymilliárdot, de még Ukrajna is akár 210 milliót. Az energia megtakarítással pedig erőműveik kibocsátását is csökkenthetnék.

Az UNEP vezetője azt is elmondta, hogy nem csak a jelenlegi megtakarításokat kell figyelembe venni, hiszen a Föld lakossága folyamatosan gyarapodik, így egyre csak nő az energiaigény. Példaként Indonéziát említette, amely az egyik legnépesebb országnak számít. Ebben az országban ugyanis akkora az energiaigény, amelyet a jelenlegi erőművek már nem képesek fedezni, így újabbakat kell építeni. Márpedig ezek nagy része fosszilis tüzelésű erőmű lesz, a számítások pedig azt mutatják, hogy ezek nagy részét csak a hagyományos világítótestek miatti túlfogyasztás okán kell megépíteni. Ha lecserélnék őket, akkor az építés költségeit megspórolhatnák a jövőben, vagyis két és fél milliárd dollárral több jutna az országnak.

A kutatók azt mondják, hogy ezekkel a számításokkal csak az energiafogyasztást vették górcső alá, az egészségügyi hatásokat nem. Pedig világszerte majdnem kétmillió halálesetet okoz a beltéri légszennyezés, főként a szegényebb országokban. Ott ugyanis még petróleumlámpával világítanak, melynek gőzei hihetetlenül károsak az emberi szervezetre. Az energiatakarékos izzók bevezetésével megspórolt összegeket pedig a hálózatfejlesztésre is el lehetne költeni, így a petróleumlámpák végérvényesen megszüntethetők lennének. Erre a legjobb példa az a negyven ország - köztük hazánk is -, amely már csatlakozott az izzócsere programhoz.