Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Zöld tanúsítványrendszer
A norvég minisztérium sajtóközleményében elhangzott, hogy Norvégia és Svédország két éven belül közös tanúsítványrendszert és erre épülő piacot hozna létre a megújuló energiaforrások részarányának növelése érdekében.

A két ország képviselője, Terje Riis, norvég energiaügyi, valamint Maud Olafsson, svéd vállalkozásügyi miniszter megállapodott, hogy közös erővel hozzák létre a tanúsítványpiacot, mely a megújuló energiaforrások alkalmazásának részarányára vonatkozik. A norvég miniszter elmondta, hogy országuk csatlakozik a hét évvel ezelőtt életbe léptetett, svéd villamos energia iparban kialakított tanúsítványrendszerhez. A két állam ötven-ötven százalékos elosztásban szolgáltatná a tanúsítvány kereskedelem alapjaként szolgáló, zöld forrásból keletkezett energiát, amelynek mértéke tíz éven belül meghaladhatja a huszonhat terrawattórát.

Az alternatív energiaforrásokra alapozott, piaci alapokon működő tanúsítványrendszer lényege, hogy az energiapiacon az energiatermelők, valamint a fogyasztók tanúsítványokkal kereskednek. Az adott ország energiaügyi hatósága a termelőknek tanúsítvány kibocsátási jogot adhat (természetesen a megújuló energiatermelésüknek arányában), amiért hozzájárulnak az adott állam megújuló energia előállításához.
A kereskedelem úgy indul majd be, hogy a szolgáltatóknak, valamint a fogyasztóknak tanúsítványokat kell majd vásárolniuk ahhoz, hogy bizonyítani tudják, az általuk szolgáltatott vagy felhasznált energia legalább egy része zöld energiaforrásokból származik.

A közlemény arra is kitér, hogy a tanúsítványrendszer segítségével ott lehet megvalósítani az energiatermelést, ahol az a legjobban kivitelezhető. Természetesen minden országban, mely csatlakozik a kezdeményezéshez, önmagától értetődően be fog indulni a zöldenergia termelésének növekedése. Mivel a megújulók részaránya is emelkedni fog, sokkal versenyképesebb lesz az energiapiac, így több szereplővel bővülhet ki, ez pedig az árak stabilizálódásához vezethet.

A két kezdeményező állam továbbá megállapodott arról, hogy a jövőben tovább fogják bővíteni a zöldenergia termelésük kapacitását, vagyis az adottságoknak megfelelően Norvégia szél és vízierőműveket, Svédország pedig szintén szél, illetve bio-erőműveket telepítene. Ha jobban szemügyre vesszük a két ország gazdaságát, láthatjuk, hogy a megújuló energiaforrásokra vonatkozó beruházások nagyban növelik az ország versenyképességét, vagyis motorként üzemelnek, hiszen a foglalkoztatások száma folyamatosan növekszik, a munkanélküliség pedig csökken. Talán egyszer hazánk is képes lesz ilyen mértékű megújulást véghez vinni, bár erre egyelőre kicsi az esély.