Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
A növények tudnak valamit
Részben a napelemek fogják átvenni az erőművek által szolgáltatott elektromos energia előállításának feladatát a jövőben. Ehhez azonban olyan modulokra van szükség, melyek nem öregszenek el idő előtt, vagyis visszahozzák az árukat. Úgy tűnik, erre is meg van a megoldás.

A napelemekkel egyelőre három probléma van. Kicsi a hatásfokuk, gyorsan öregszenek, valamint az, hogy drágák. Folyamatosan folynak a fejlesztések, méghozzá egyre gyorsított ütemben. Hallottunk már hatásfoknövelő festékanyagokról, rugalmas napelemekről, molekulákról, melyek átalakítják a fényt. Ez utóbbi továbbfejlesztett változatáról lesz szó.

A Massachusets Institute of Technology (MIT) már nem ismeretlen intézmény a számunkra. Rengeteg új ötlettel, fejlesztéssel rukkolnak elő, igaz, egyelőre mind-mind csak prototípus stádiumban van. A mostani kísérletük is a napelemekről szól, ám talán eddig ez a legérdekesebb mindközül. Olyan molekulákat fedeztek fel, melyek csoportba rendeződve képesek megkötni a fényt, és elektromos áramot kibocsátani. A molekulák átrendeződése önmaguktól megy végbe, vagyis saját magát létrehozó napelemként említhetjük.

A növényektől nyerték az ötletet, hiszen ők képesek megkötni a fényt, mégpedig a fotoszintézis során. Ezt egy mesterséges eljárás segítségével lemásolták, persze előbb fel kellett fedezniük az anyagokat. Így most már léteznek olyan molekulák, melyek csoportba rendeződve megkötik a napfényt, valamint léteznek olyan anyagok, a foszfolipidek, melyek a molekulákat képesek egyetlen egységgé összekötni, és olyan karbon nanocsövekké összeállni, melyek vezetik az elektromos áramot. A csövek tehát elvezetik azt, amit a molekulák a fényből termelnek.

Egy másik nagyon fontos felfedezés, hogy a molekulák egyéb vegyületek hatására képesek lebomlani, majd egy eltávolító -lényegében szűrő - eljárás után az apró részecskék újból összeállnak, és termelik az elektromosságot. Ez azt jelenti, hogy bármikor kikapcsolhatjuk a napelemet akár permetezéssel is, majd szűréssel újra visszakapcsolhatjuk. Emellett a MIT tudósai arra is rájöttek, hogy valahányszor lebomlasztották, majd újraépítették a molekulahalmazokat, az elektromos energiatermelésük hatásfoka egyáltalán nem csökkent, vagyis nem öregszenek, ellentétben a hagyományos napelemekkel.

A növények tehát megadják a választ arra, hogy miképpen lehet a legtökéletesebb napelemeket előállítani. Képzeljük csak el, hogy a boltban vásárolunk néhány liter folyadékot, majd a falra permetezzük, és máris kész a napelem. Van ennél egyszerűbb megoldás?