Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Informatika
Informatika
Mini akkumulátorok
Az akkumulátorfejlesztés napjaink egyik vezető iparágává változhat. A megújuló energiaforrások nagy részének ugyanis szüksége van valamiféle energiatároló szerkezetre. Az akkuk beépítésében egyelőre a méretük szab határt, ám úgy tűnik, már az sem sokáig.

Amerikai kutatók ugyanis egy elektromikroszkópban létrehozták a világ legkisebb akkumulátorát, melynek anódja mindösszesen egyetlen darab, száz nanométer átmérőjű ónoxid-nanodrótból áll. Fontos technológiai módszert jelenthet a jövő lítium-ionos akkumulátorainak elkészítésénél. A kísérlet során azonban Jian Yu Huang, a Sandia National Laboratories kutatója csapatával érdekes meglepetésnek lehetett szemtanúja, hiszen a várttal teljesen ellentétesen a nanodrót a töltés hatására nemcsak, hogy megvastagodott, de hosszirányban is megnyúlt, majdnem kétszeresére.

A lítium-ionos akkumulátorok teljesítményfokozásához tehát nagy előrelépést jelenthet a nanodrótos kísérlet, hiszen ezzel a technológiával a nagyobb energia leadás mellett a tömegüket és méretüket is csökkenteni lehetne - írja a Der Standard. Az a felfedezés pedig, hogy a nanodrót nemcsak megvastagszik, hanem meg is nyúlik, mégpedig akár a kétszeresére is, azt jelenti, hogy a gyártóknak figyelembe kell venniük a töltés során bekövetkező méretek beli változásokat. Ebben az esetben ugyanis fennáll akár az esetlegesen bekövetkező rövidzárlat kockázata.

A nanodrótok viselkedésének megfigyelése már elegendő okot szolgáltatna arra, hogy kisebb méretű akkumulátorokat készítsenek a fejlesztők, azonban egyelőre nem ez a cél. A tudósok inkább még szeretnék tovább vizsgálni a kisméretű drótok viselkedését, ugyanis a töltésnél, valamint a kisütésnél lejátszódó folyamatok atomi szinten egyelőre még nem ismertek, ám az elektromikroszkópos vizsgálatok során válaszokat kaphatnak kérdéseikre. A mikroszkópban ugyanis nagyon jól meg lehet figyelni az anódon bekövetkezett változásokat, mégpedig valós időben.

Huang csapata az újfajta akkumulátorok megfigyelése közben egy másik jelenségre is figyelmes lett, mégpedig arra, hogy a töltés során a lítium-ionok a nanodrót mentén mozognak. Ez annyiból nagyon érdekes, hogy ilyenkor kialakul az úgynevezett medúza-zóna, ahol a lítium és az anód között olyan heves reakció lép fel, hogy a vékonyka drót azonnal meghajlik, sőt még be is pöndörödik. Jól látható tehát, hogy még mindig nagyon keveset tudunk az anyagok atomi szinten való működéséről, a köztük ható kölcsönhatásokról, valamint a külső behatások okozta változásokról.