Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Urbanizált melegvíz
Az urbanizáció hatása nem minden esetben káros. A hatalmas épületek, a nagy, egymáshoz közel eső területek egyre jobban beépülnek, a város terjeszkedik. A jó hőszigetelés miatt pedig a talajvizek hőmérséklete egyre csak emelkedik, így pedig fűtésre is alkalmassá válnak.

Kutatók eredményeiket az Environmental Research Letters szaklapban jelentették meg. Ilyen irányú kutatásokról eddig még nem igazán lehetett hallani, ám úgy tűnik, érdemes lehet ebbe az irányba is fejleszteni. Az évek múlásával, a nagyvárosok bővülésével ugyanis egyre növekszik a városok alatt elhelyezkedő vizek hőmérséklete.

A változást a kutatók nagyon jó szemmel nézik, hiszen a nagyobb hőmennyiséggel akár a komplett várost több évre is ki lehetne fűteni. A németországi Karlsruhe-i Technológiai Intézet kutatásai szerint a városok talajvízkészleteinek hőmérsékletnövekedése akár az öt Celsius fokot is meghaladhatja a környező területek vízkészleteihez képest. Ez hatalmas különbség egy hőszivattyús rendszert figyelembe véve. A melegedés okozói legfőképp a hatalmas, egymáshoz közel épült épületek, hiszen a környezetre gyakorolt elszigetelésük kiváló. Ezen felül figyelembe kell venni a közlekedést, a gyárkomplexumokat és a természetes erőktől elhódított földterületeket.

A tudósok hatalmas lehetőséget vélnek felfedezni ebben a változásban. Egyesek úgy vélik, a nagyobb városok alatt hatalmas mennyiségű hőforrás található, amelyeknek csak két Celsius fokkal lecsökkentett hőmérsékletével akár Budapestet is több évre el lehetne látni hőenergiával, nyáron pedig ugyanezt hűtésre is fel lehetne használni. Az akkora városok, mint a japán főváros, Tokió, vagy a kínai Sanghaj akár több tíz évre elegendő energiát kapnának az alattuk fekvő vízkészletekből.

A kutatók úgy vélik, mivel az urbanizáció egyre gyorsabb ütemben növekszik, így a talajvizek hőmérséklete is egyre nagyobb mértékben emelkedik. Ezt pedig mindenképpen ki kell használni, hiszen ingyen energiáról van szó, méghozzá akár több évtizedre is elegendőről.

A terveknek azonban két nagyobb gátja van. Az egyik a hőszivattyús rendszerek kiépítésének anyagi és környezetvédelmi problémája. Hatalmas telepekre volna ugyanis szükség a komplett város kifűtéséhez, ez pedig ökológiai egyensúlyvesztéshez is vezethet. Ráadásul a kiépítése is drága, senki sem tudja, hány évig működhet és mikorra térül meg. A másik problémát pedig a vízkészletek folyamatos, egyre csak növekvő tendenciát mutató csökkenése jelenti. Ha nincs víz, akkor fűtés sem lesz.