Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Közélet
Közélet
Forog a Föld (de nem éppen megszokottan)
A Föld forgásában meglepő változás következett be. A kutatók ugyanis azt tapasztalták, hogy a megszokott lassulás helyett 2010-ben ismét gyorsabban forgott. Természetesen a lassuló tendencia most is megvolt, ám lényegesen kisebb mértékben jelentkezett.

A megállapítások tehát tavaly is helyesnek bizonyultak, melyek szerint a Föld forgása egyre lassabbá válik. Atomórák segítségével ezt igen pontosan meg lehet mérni. A kutatóknak éppen ezen okból kifolyólag közbe kell iktatniuk egy szökőmásodpercet.

Földünk nagyjából ezer nap alatt egyetlen másodperccel lassabban forog, így a korrigálásra három évente kerítenek sort. Ezzel biztosítják, hogy a csillagászati nap, illetve az óráink által mért nap ne térjen el egymástól. Most azonban a mérések azt mutatják, hogy a Föld lassulása nem a megszokott módon következett be. Sokkal kisebb mértékben történt, vagyis az idei szilveszter nem hatvanegy, hanem a megszokott hatva másodperces utolsó percből állt.

Hogy mi okozta a lassulásban bekövetkezett változást, azt egyelőre a szakemberek sem tudják. Azt állítják, hogy rengeteg időjárási tényező játszik közre a sebességváltozásoknál. Ilyen például a levegő páratartalma. Ugyanis ha egy gleccser megolvad, illetve a fák lombja a földre hull, a Földünk gyorsabban kezd el forogni.
A lassulást ezzel szemben viszont egy sokkal egyértelműbb hatás váltja ki, az pedig a Hold gravitációs ereje. Ha a tendencia folytatódik, akkor a Föld forgása tizenötmilliárd év múlva le fog állni.

A kutatók úgy számolták, hogy 2010 év végén ismét be kell iktatni egy másodpercet az órák által mért időbe, ám a mérések miatt erre nem kerülhetett sor. Az már bizonyosabbnak látszik, hogy az idei év végén kelleni fog az a plusz egy szekundum.