Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Újabb háromezer év
Az atomerőművek működtetéséhez elengedhetetlen uránérc is csak véges mennyiségben van jelen bolygónkon. Előbb vagy utóbb ezek a készletek elfogynak, és akkor véget ér az atomkorszak. Ám a kínai kutatók ezt a problémát is orvosolták.

Kínai tudósok több mint húsz éves, teljes titokban folytatott kutatómunkájuk során megfejtették a nukleáris üzemanyag újrafeldolgozásának titkát. Ezzel az ázsiai ország újabb háromezer évre elegendő atomenergiát képes magának biztosítani. A projekt igazgatója szerint az eljárás felettébb biztonságos, ráadásul gazdaságos is.

A CCTV-nek adott interjújában Wang Jungfeng, a kutatás igazgatója elmondta; az országuk mintegy hetven évre elegendő urántartalékkal rendelkezik, ám az új technológiának köszönhetően ez a mennyiség akár háromezer évre is elegendő energiát biztosíthat. Az eljárás kidolgozására a kínai országos atomvállalat, vagyis a CNNC úgynevezett 404-es gyáregységében került sor. A kísérletek során sikerült a használt uránból újra felhasználható uránt készíteniük, ráadásul úgy, hogy atomerőművi alkalmazhatósága meghatvanszorozódott.

Kína, vagyis a világ második legnagyobb gazdasággal rendelkező országa jelenleg tizenkét atomreaktort üzemeltet szerte az országban, és további huszonöt építés alatt áll. A jelenlegi villamos energia ellátásnak csupán 2,2 százalékát adják az atomerőművek, a többit nagyrészt széntüzelésű erőművek fedezik. Éppen ezért a jelenlegi kilenc gigawattos atomerőművi kapacitást tíz éven belül negyvenre szeretné növelni.

A világon mindösszesen csak harminc országban van atomenergia felhasználás, ám csak tizenhatban van akkora részarány, melyben a teljes energiatermelés negyedét biztosítják reaktorokkal. A problémát az jelentheti Kína számára, hogy tíz éven belül már évi húszezer tonna uránra lesz szüksége, miközben tavaly még csak 1700 tonnát használtak fel. Ráadásul az országban csak 170 ezer tonna uránérc van, és a kitermelés éves szinten mindösszesen 2400 tonnát tud majd szolgáltatni.

A világon a becslések szerint csak 4,7 millió tonna urán található a földben, ezért az igények növekedése miatt egyre borúlátóbbak a világpiaci előrejelzések. Az újrahasznosítási technológiát természetesen nem Kína fedezte fel, hiszen már Japán, India és Oroszország is képes az eljárásra, ők azonban ipari titokként kezelik annak részleteit.

>>> fórum
Legújabb hozzászólások