Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
„Hőzöngés”
Hazánk geotermikus beruházásai egyelőre még nem mérvadóak. A hazai szabályozási, valamint finanszírozási rendszer nem megfelelő mivolta révén nagyobb lélegzetvételű projektekről egyelőre nem is beszélhetünk.

Elsősorban a bányatörvényi szabályozáson kellene módosítani -számolt be a MOL Nyrt. Ellátás és Trading Igazgatója a portfolionak. Álláspontja szerint a törvényben meghatározott határ, vagyis a 2500 méter már egy nagyon erős kompromisszum, hiszen ekkora mélységben akár a szénhidrogén-bányászatban is jól ismert kockázatok nagy mennyiségben vannak jelen. Ez azt jelenti, hogy rosszabb esetben kitöréssel is számolni kell a mélységi geotermikus projekteknél, amelyek esetleg személyi sérülésekkel is járhatnak. A szakember szerint a gazdasági károkon túlmenően emberéleteket is követelhetnek a fúrások, így a határt két kilométeres mélységben kellene meghúzni, ugyanis itt jól különválaszthatók lennének az alacsonyabb tőkeigényű, javarészt a direkt hőhasznosítást célzó projektek, valamint a nagyobb felkészültséget igénylő, drágább, áramtermelési rendszerek.

A jelenlegi támogatási rendszer, vagyis a KEOP nem igazán megfelelő a geotermikus energia az igények kielégítésére -mondta a MOL Energia Portfólió Fejlesztés vezetője. A problémát az jelenti, hogy hiába biztosítanak a programban tíz milliárd forintnyi állami támogatást, a nagyobb mérvű projektek szinte nem is kapnak belőle, hiszen a támogatási plafon egymilliárd forintnál húzódik, ráadásul ötven százalékos önrésszel. A jövőben pedig a politika még tovább aprózná, ez pedig tovább rontana a helyzeten.

A geotermikus projektek viszonylag magas beruházási értékkel rendelkeznek, összetettségüktől függően akár a hatmilliárdos beruházási összeget is elérhetik. Hatalmas előnyük azonban, hogy a beruházás után mérsékelt árak, valamint hosszú távra is jól kalkulálható költségek jellemzik. Nagyon jó áram-, és hőtermelésre képesek, és mivel nincs szükség üzemanyag beszerzésre, a változó költségek szintje rendkívül alacsonyan tartható. A földhő egyébként sokkal biztonságosabb az elektromos hálózatra nézve is, hiszen a többi megújuló energiaforrással ellentétben magas és biztonságos kihasználtságú termelésre képes az elektromos rendszer egyensúlyának veszélyeztetése nélkül.

A szakember szerint hasonló helyzet alakulhat ki, mint korábban a szélenergia felhasználás során, amikor is sokan spekulatív céllal szerettek volna koncessziót szerezni egyes területeken, s ez visszavetette a fejlesztés irányába mutató törekvéseket. Éppen ezért fontos, hogy jól átlátható tervek készüljenek, melyeknek szakmai érvényesítését kell előirányozni, ezek nem teljesülése esetén pedig a koncessziót vissza kell vonni.

A MOL elsősorban a mélységi geotermiára összpontosít, ugyanis tevékenységükből adódóan ebben a szegmensben rendelkeznek előnnyel. A társaság számára tehát a földhő alapú áramtermelés megvalósítása a cél. Ennek érdekében csak tavaly félmilliárd forintot fordítottak kutatásokra, és idén is magas összegeket költenek hasonló célokra. A hazai szabályozások mellett a horvát rendszer is problémákat tartogat, szemben a román és a német, példa értékű támogatási rendszerrel.