Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Melyik a jobb?
A biomassza felhasználás egyelőre az egyik legsarkalatosabb kérdés nemcsak hazánk, de Európa számára is. Nem igazán egyértelmű ugyanis, hogy a fás szárúak, vagy a lágyszárúak elégetéséből származik-e nagyobb haszon.

Haszon alatt nem feltétlenül a pénzügyi részt kell tekinteni, hiszen ide tartozik a környezetvédelmi szemlélet is. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a lágyszárú növények elégetése lényegesen nehézkesebb, mint a fásszárú társaiké. A Magyar Megújuló Energia Szövetség erre keresi a választ.

Azon országokban, melyek nagyobb erdővagyonnal rendelkeznek, természetesen a fára alapozott energiatermelésnek van nagyobb értelme. Ott azonban, ahol ez már nem magától értetődő, a lágyszárú növényeket részesíthetik előnyben. Ezek lehetnek energiafüvek, szalma, valamint az élelmiszeripari termeléshez kapcsolódó növények melléktermékei is. Problémát jelent azonban az is, hogy az élelmiszeriparhoz tartozó növények, például a szalma esetében az energiatermelést az élelmiszerpiac alá kell rendelni. Ugyanis az alacsony felvásárlási ár esetén senki nem termel búzát, így szalma sem keletkezik, vagyis a piacról kell drágább szalmát vásárolni a termelőnek, ellenkező esetben le kell állítania a termelést.

A mezőgazdasági melléktermékek mellett azonban léteznek egyéb, energiatermelésre alkalmas lágyszárú növények is, ilyenek például az energiafüvek. Ezeket kifejezetten villamos és hő energiatermelési célra fejlesztették ki, ám a kutatások által előkerültek hátrányaik is. Ilyenek például a kazántérben keletkező, üvegszerű lerakódások. Ezek jelentős hatásfokcsökkenést okoznak, vagyis el kell őket távolítani. Ez pedig azt jelenti, hogy a fűtőberendezéseket a tisztítás idejére le kell állítani. Mivel a pelletálás sem oldotta meg a problémát, így az energiafű felhasználás jelenleg is stagnál.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a lágyszárú növények égetésekor sokkal nagyobb korommennyiség keletkezik, mint a fásszárúaknál, ezen felül pedig az égetéskor keletkező füstgázok összetétele is sokkal rosszabb, mint a fa elégetésével keletkező emisszió. Természetesen a fát sem szabad előtérbe helyezni, ugyanis vele kapcsolatban is említhetünk meg problémákat. Például a fa tüzelésére csak olyan anyagot használhatunk, amely egyéb célra már nem alkalmas. Ilyen például a faipari hulladék, erdei hulladék, illetve a kifejezetten erre a célra termelt energia fa.

Az erdőket oda kell telepíteni, ahol a talaj rosszabb minősége miatt az élelmiszeripari növények termesztése nem gazdaságos, illetve csak kisebb jövedelmet jelentenek a gazdák számára. A fapellet valamint az apríték elégetéshez szükséges kazánoknak már számos fajtája rendelkezésre áll, ráadásul a hazai gyártók is készítenek már ilyen eszközöket, ami pedig az ipar, és egyben a gazdaság fejlődéséhez is hozzájárul. Az ilyen rendszerű kazánok már lehetővé teszik, hogy kis koromtartalommal, valamint nagy hatásfokkal el tudjuk égetni a kis nedvességtartalmú, kellő tisztaságú fát.