Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Közélet
Közélet
Le vagyunk maradva
A magyarországi viszonylatot tekintve egyelőre nagyon kevés napenergiát hasznosító rendszer épül napjainkban. Sajnos ez a támogatási rendszernek is köszönhető, épp ezért a MANAP Iparági Szövetség szerint a jól működő nemzetközi gyakorlatot kellene alkalmazni.

A szövetség egyik elnökségi tagja elmondta, hogy mihamarabbi változtatásokra volna szükség annak érdekében, hogy a kisfogyasztóknak is megérje napelemes rendszereket vásárolni, ugyanis a szinte hiányzó, hazai iparág piacát csak így lehetne fejleszteni. A támogatások hiánya miatt elképzelhető, hogy az a néhány cég is tönkremegy, így a külföldi vállalatok kerülnek előtérbe.

A KÁT, azaz a kötelező átvételi rendszer a megújuló energiaforrások segítségével termelt elektromos áram átvételét segíti, ám hazánkban csak az erőművek kapnak általa támogatást, a kisebb fogyasztók pedig nem. Ráadásul az európai országokhoz képest nálunk a legalacsonyabb az átvételi ár, nem véletlen tehát, hogy hazánkban nincsenek napenergia erőművek. Az európai pénzügyi támogatási rendszer természetesen homlokegyenest mást mutat; a fejlett rendszerekben ugyanis zöldenergia átvételről beszélhetünk, amely már támogatja a kisfogyasztókat is. Az erőművek, melyeknek az energia előállítása fajlagosan kisebb költséget jelent, kisebb támogatásban részesülnek, mint az önkormányzatok, kisebb cégek, vagy a háztartások.

Sajnos úgy tűnik, a napelemek gyártásának is búcsút mondhatunk. Ugyanis a tőkeerős, folyamatosan fejlesztő külföldi vállalatok már annyira olcsón képesek előállítani az egységeket, hogy egy magyar gyártóvállalat csak úgy rúghatna labdába, ha valami nagyon újat talál ki, ellenkező esetben hatalmas beruházásra, állami támogatásra lenne szüksége. Így maradnak a réspiacok, valamint az összeszerelés, hiszen ma Magyarországon a napelemek iparágát legfőképp a kereskedelem, valamint a beszerelés jelenti.

A napelemes áramtermelésnek több előnye is van. A hálózati veszteségek elkerülhetők általa, hiszen nem igényel központi telepítést. A házak tetejére szerelve természetesen árnyékoló hatással bír, ez pedig hűtési energia megtakarítást is jelent egyben. A MANAP azt szeretné elérni, hogy tíz éven belül már 450 megawatt energiát termeljenek a napelemek Magyarországon. Ez a teljes villamos teljesítmény 1,1 százalékát tenné csak ki, ám az elemek telepítése hatalmas lehetőséget teremtene a munkaerőpiacon, ugyanis akár másfélezer embernek is munkát adna. Ráadásul a napelemek akár huszonöt évig is képesek működni, mivel nincsen mozgó alkatrészük.

Napjainkban a napelemekből nyert energiamennyiség összesen 1,5 megawatt, és ennek nagyobb részét a tavalyi beruházások által telepítették. Igyekeznünk kell, ugyanis Európa legtöbb országában öt éven belül már öt, negyven éven belül pedig már harminc százalékos mennyiséggel bírnak majd a napelemek az összáram termelésből.