Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Korszerűsítés japán módra
Az idei év a japánoknál is mérföldkő lehet az energiatermelésben. A szigetországban ugyanis a Nap energiáját szinte kizárólag csak napelemek hasznosítják. A kutatások viszont azt mutatják, hogy a napkollektorok helyigénye és beruházás költsége is lényegesen alacsonyabb.

A nyolcvanas évek elején a második olajválság hatására egyetlen év alatt több mint nyolcszázezer napkollektort szereltek fel a legkülönbözőbb lakásokra, ám ez a szám mára szinte elenyészően alacsonnyá vált. Ebben az olaj árának visszaesése nagy szerepet játszott. Akkoriban még száz cég gyártott napkollektorokat Japánban, azonban mára a számuk szinte tizedére csökkent. A többiek átálltak napelem gyártásra, hiszen sokkal nagyobb kereslet mutatkozott abba az irányba.

A főváros vezetése akkor kezdett el gondolkodni, amikor észrevették, hogy az állami támogatási rendszerben hiba van, hiszen az csak az elektromos áram termelésére szolgáló napelemeket támogatja. Úgy volt, hogy ezt a hibát kijavítják, ám végül a támogatásokat ismételten elhalasztották bizonytalan időre -írja a nol. A város vezetése ekkor döntött úgy, hogy a kezébe veszi az irányítást. Először is rengeteg szakértői véleményt kértek be az üggyel kapcsolatosan, majd saját finanszírozású beruházási rendszert valósítottak meg.

A felmérések azt mutatták, hogy a napkollektorok esetén szinte ugyanolyan mennyiségű energia előállításához harmad akkora felületre van szükség, mint a napelemeknél, ráadásul a beruházási költségük is alacsonyabb. Már két évvel ezelőtt is volt napenergetikai pályázati rendszer, ám amíg napelemekre majdnem tizennégyezer pályázat érkezett, napkollektorokra csak kétszázhetven.

Idén viszont már ötezer lakást támogatnak a napkollektoros rendszerek kiépítése terén, ami nagyjából két és félmilliárd forintnak megfelelő éves összeget jelent. A program egyébként öt éven keresztül folytatódni fog. A rendszer elsősorban a többemeletes lakóházak gazdaságos energiarendszerének kiépítését ösztönzi. A támogatást egyelőre csak új építésű lakások esetén vehetik igénybe az építő cégek. Az emeletes házak tetején alig van hely a napelemek számára, ráadásul a japán házak általában déli tájolásúak, éppen ezért a napkollektorokat a legpraktikusabb az erkélyeken elhelyezni. Korlátként ugyanis kiválóan alkalmazhatók, ráadásul nem is foglalnak többlethelyet.

A műanyag, vagy üvegpanelek helyére épített kollektorokban áramló, hő átadó folyadékot csővezetéken elszállítják a 250-300 literes tartályokba, ahol az felmelegíti a bennük tárolt vizet. Nem csak fürdési, hanem fűtési céllal is használhatók a panelek, hiszen három darabbal már az egész lakás fűtési igénye kielégíthető lehet. Borúsabb napokon természetesen a gázbojlerek is besegítenek majd.