Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Közélet
Közélet
Nem ússzák meg szárazon
Bolygónkat lassan tönkretesszük. Az ember sajnos ilyen természetű, nem törődik azzal, hogy mi történik körülötte, csak saját kényelmét nézi. De mi lesz, ha egyszer teljesen kiszipolyozzuk a bolygónkat?

Valószínűleg átköltözünk arra a hatvannyolc bolygóra, melyeket az amerikai űrhivatal, a NASA nemrégiben ismertetett a közönséggel. Természetesen egyelőre semmi bizonyosság nincs azzal kapcsolatban, hogy ezeken a planétákon működne az élet, a tudósok azonban azt mondják, hogy ezek közül ötvennégy bolygó a csillagától akkora távolságban kering, hogy a víz folyékony halmazállapotban van jelen rajta.

A Kepler űrtávcső figyelemre méltó paraméterekkel rendelkezik. Segítségével a kutatók képesek a naprendszeren túli bolygókat is megfigyelni. A kutatások azt mutatják, hogy a „talált" bolygók közül ötön szinte biztosan van folyékony állapotú víz. Eddig összesen ötszáz exobolygót ismertek, ám ez a szám most 1200 új jelölttel gyarapodott. Természetesen létezésük még nem bizonyított, ám elképzelhető, hogy akár már néhány hónapon belül megerősíthetik azt.

A felfedezett exobolygók száma így tehát pontosan 1235 darab. Vannak köztük Föld méretűek, valamint szuperföldek (maximum Neptunusz méretűek), a Neptunusznál nagyobb méretűek, valamint a Jupiterhez hasonlók és még annál is nagyobbak. Ezekből a jelöltekből csak öt darab kering a „lakhatósági" pályán. Van köztük Jupiter szerű bolygó is, ezek esetében inkább a holdjaik vizsgálata vezethet eredményre. A Kepler távcsővel mintegy százötvenezer csillagot vizsgáltak meg, és közülük válogatták ki a bejelentett bolygókat.

A távcső folyamatosan az égbolt egy kis részét pásztázza, és figyeli a csillagok fényét. Amint változás következik be bennük, az a körülöttük keringő bolygókat jelentheti. Mivel a világegyetem csak piciny részét figyeli, a tudósok arra jutottak, hogy az univerzumban számtalan, a Földhöz hasonló, lakható planéta keringhet csillaga körül. Találtak olyan naprendszereket is, ahol több bolygó is kering a csillaga körül. Ez pedig azt jelenti, hogy a bolygók összetétele igen változatos lehet, és nagyon valószínű, hogy valamelyiket lakhatóvá lehetne tenni.

Ahhoz azonban, hogy nagyobb bizonyossággal jelenthessük ki, a vizsgált égitest exobolygó, többször is látnunk kell elhaladni a csillaga előtt. Ez viszont a Föld mozgásához hasonlóan éveket jelenthet.