Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
A tönk szélére sodródhatunk
A jelenlegi, felelős kormány nagy fába vágta a fejszéjét. Ezt szó szerint is lehet érteni, hiszen meg szeretnék változtatni a biomassza fogalmát, amelynek hatására akár teljesen ellehetetlenülhetnek a hazai biomassza tüzelésű erőművek.

Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője javaslatot tett a biomassza fogalmának és támogatási rendszerének (KÁT-rendszer) teljes felülvizsgálatára. Ha nem változtatnak a jelenlegi stratégián, teljesen lehetetlen helyzetbe hozzák a már működő, vagy éppen építés alatt álló erőműveket. A javaslat szerint úgy kellene módosítani a biomassza fogalmát, hogy ezentúl ne tartozzon bele a papír-, illetve fűrészipari rönk.

Eddig a földfelszín feletti, az első elágazásig tartó növekmény volt az a része a fának, melyet a bútoripari felhasználhatott, vagy esetleg más, nemes célú felhasználása volt engedélyezett. Ennél azonban csak a hibátlan minőségű rönkök jöhettek szóba, vagyis a hibásakat lényegesen alacsonyabb árért az erdészet értékesíthette a biomassza erőműveknek. Ezért is lehetséges az, hogy az erőművek területén nagyobb rönköket is lehet találni. Ez teljességgel tiszta ügylet, hiszen az erdészetek nyereségorientáltak, így ők sem fogják a jó állapotú fákat alacsony összegekért továbbadni fűtési célra, amikor sokkal magasabb összeget is kaphatnak értük az asztalosipari felhasználóktól.

A természetvédők is nyugodtan alhatnak, hiszen ma már az erdészetek próbálják a szálalásos technikát alkalmazni, vagyis arra törekszenek, hogy a tarvágást elkerüljék. A technológia lényege, hogy csak a vágásra érett fákat, azokat is egyedenként vágnák ki, így kevésbé sérülhet az élővilág. Ráadásul a szálalásos technika lényegesen olcsóbb is, hiszen a tarvágásnál facsemetéket kell ültetni, amely nem kevés pénzbe kerül, a szálalásnál viszont nincs ilyen probléma, hiszen a környező fák magvaiból újabb és újabb facsemeték kelhetnek ki, melyek természetes módon pótolják a lecsökkent faállományt. A technológiára való áttérés azonban nem megy egyik napról a másikra, az erdészeteknek idő kell hozzá annak érdekében, hogy ne boruljon fel a működésük.

Ha a biomassza fogalma megváltozna, azonnali ellehetetlenülés venné kezdetét az ágazatban, ugyanis a jelenleg tüzelésre használt famennyiség több mint fele eltűnne a piacról. Kutatások szerint egy átlagos működésű fűtőmű csak a fás szárú növények tüzelésére alkalmas, vagyis az erdészeti hulladékokról át kellene térnie a kisebb energiatartalmú energianövényekre. Ehhez azonban időre van szükség, hiszen a most duggatott fák csak három év múlva lesznek betakaríthatók, ráadásul rettentő mennyiségű földterületre van szükség, a beruházás mértéke pedig több tízmilliárdra is rúghat. Egy ilyen átállás akár tíz évig is eltarthat, bár a fűtőművek még ilyen esetben is hajlandóak lennének áttérni, csak hagyjanak nekik elég időt erre.

A földgáztüzelésre sokkal gyorsabban is át lehetne állni, azonban ez is plusz kiadásokat jelentene, ráadásul a hőenergia ára akár harminc százalékkal is megemelkedne, amit a fogyasztók sínylenének meg. A földgázra való gyors átállást azonban kevés hőerőmű engedheti meg magának, így túlnyomó részük könnyedén tönkremehet.