Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Húzzuk tenger alatt!
A gazdasági válság okozta nehézségeket az országok csak hosszadalmas munkálatok árán tudják leküzdeni. Mindenki mással próbálkozik, s talán a legérdekesebb ebből a szempontból Izland, hiszen ők a villamos energiájuk exportálásából próbálnak boldogulni.

Az északi ország -mint azt nemrégiben tapasztalhattuk is- igencsak bővelkedik a vulkáni és geotermikus energiában. Vétek lenne ezt nem kihasználni, hiszen megújuló energiaforrásokból sokkal tisztább kinyerni az energiát, és természetesen a gazdaságot is serkenthetné. Ám az ország népessége alacsony, energiából pedig rengeteg van, így nem véletlen, hogy megfordult az emberek fejében a villamos energia exportálása.

A szigetország a világ leghosszabb villamos kábelének lefektetésére készül, mégpedig a tenger alatt. Az állami tulajdonban lévő Landsvirkjun cég szóvivője azt is elmondta, hogy egyelőre még csak a kábel telepítési projekt előkészítésén munkálkodnak, hiszen mindenekelőtt szeretnék felmérni a költségeket, azok megtérülési idejét, valamint a projekt befejezésének dátumát. A tervek szerint a kábelek lefektetése négy-öt éves intervallumba esik.

A föld mélyéből származó hőenergiát villamos energiává alakítanák, és az európai kontinensre exportálnák. Az egyelőre még nem eldöntött tény, hogy melyik ország kapná meg a célország szerepét, ezért a kábel hossza is vita tárgya lehet. Egyelőre 1200-1900 km hosszúságról beszélnek a szakértők. A célországok között van Németország, Nagy-Britannia, Hollandia és Norvégia is.

A tenger alatt kihúzott kábelen évi ötezer gigawattórányi elektromos energia haladhat majd át, ezzel biztosítva nagyjából egy és negyedmillió háztartás elektromos ellátását. A teljes mértékben megújuló energiaforrásokból kinyert, tiszta energia éves szinten és a jelenlegi árakkal számolva nagyjából háromszázmillió eurós bevételt hozhat a szigetországnak. Ez nagy hatással volna a gazdaságukra, hiszen válság és a vulkánkitörés nagyon mélyen érintette az amúgy halászatból élő országot.