Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Közélet
Közélet
energiaügyi miniszterek tanácsának rendkívüli ülése
A magyar elnökség március 16-én reggelre összehívta Tanács nukleáris kérdésekkel foglalkozó munkacsoportját (Working Party on Atomic Questions), ahol a 15-i megbeszélés témáit vitatják meg szakértői szinten a résztvevők. Amennyiben szükséges, a magyar elnökség készen áll minden támogatást megadni a gyors döntéshozatalhoz. Emellett a magyar elnökség 2011. március 21-ére az energiaügyi miniszterek tanácsának rendkívüli ülését is összehívta, amelyen a résztvevőknek lehetősége nyílik áttekinteni az aktuális nemzetközi fejleményeket és megvizsgálni ezek hatásait a globális energiapiacokra és az Európai Unió energetikai szektorára.

A rendkívüli tanácskozás előzményeként 2011. március 15-én Günther Oettinger energiaügyi biztos kezdeményezésére széleskörű megbeszélésre került sor Brüsszelben a Japánt sújtó környezeti katasztrófa atomenergetikai következményeinek tisztázására, a tennivalók meghatározására. A megbeszélésen részt vettek a tagállamok energetikáért felelős közigazgatási vezetői, az uniós államok nukleáris biztonsági hatóságainak és az EU területén üzemelő atomerőművek vezetői, valamint az iparág jelentős multinacionális cégeinek irányítói. A találkozón a uniós tanácsi elnökséget és a magyar államigazgatást Kovács Pál energetikáért felelős helyettes államtitkár és az Európai Bizottság Energetikai Főigazgatóságának szakmai támogatását is ellátó Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója, Rónaky József képviselte.

A megbeszélésen a résztvevők megállapodtak abban, hogy folyamatosan figyelemmel kísérik a kialakult helyzetet, és felajánlják humanitárius és szakmai segítségüket Japánnak, amennyiben arra a szigetország igényt tart. Egyetértettek abban, hogy a kialakult helyzetet - a nemzetközi szakmai szervezeteket bevonásával (Nemzetközi Atomenergetikai Ügynökség - IAEA, OECD Atomenergia Ügynöksége, Európai Nukleáris Hatóságok Szövetsége - WENRA) kell áttekinteni, hogy az adott viszonyoknak megfelelően tudják kiértékelni az atomenergia békés alkalmazásának biztonsági kérdéseit. A megbeszélés konklúziójaként az Európai Bizottság továbbra is fontosnak tartja az egységes nukleáris biztonsági követelmények életbe léptetését, illetve javaslat született egy magas szintű szakértői csoport által elvégzendő stressz-teszt lefolytatásáról, amelynek célja a meglévő atomerőműi blokkok biztonsági vizsgálata. Ennek tartalmáról azon szakértői csoportok döntenek majd, amelyek a japán helyzetet elemzik.

A magyar fél képviseletében Kovács Pál energiaügyi helyettes államtitkár felszólalásában kifejtette: Magyarország üdvözli az Európai Bizottság javaslatát a széleskörű európai konzultáció szervezésére, támogatja egy kutatásokért, felmérésekért és tanácsadásért felelős szervezet (ún. think tank) létrehozását a legjobb jogalkotási gyakorlatok (best legislative practices) megosztására. Emlékeztetett arra, hogy Európában - és Magyarországon is - az atomenergia komoly tényező az energiaellátási rendszerben. Beszámolt róla, hogy a 90-es években a Paksi Atomerőműben elvégzett biztonságnövelő intézkedések nemzetközi szinten is elfogadott beruházásokat és fejlesztéseket eredményeztek. Kovács Pál megerősítette: a RANET egyezmény (Response Assistance Network) keretében Magyarország készen áll hét helyszíni monitorozó csoportot küldeni a katasztrófa sújtotta térségbe elsősorban sugárzásmérési, valamint orvosi és lakosságvédelmi tanácsadási feladatok ellátására - áll a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közleményében.

Lapunk bal oldalán a harmadik blog folyamatosan közli a világban észlelt rnengéseket. Látható benne, hogy a mostani óriási rengés előtt és után is olyan földmozgások tucatjai, ha nem százai voltak, melyek a világ földtanilag nyugodtabb helyein még csak nem is várhatóak. (1923. szeptember 1-én, és azt megelőzően 25-50 évente a sok nyilt tűzhely okozta tűzvész rendszeresen leégette Tokiót)

Biztos, hogy nagyon nyugtalanító a sérült erőművek közelében lenni, ám szerintem az, hogy egy ilyen rengést az erőmű ekkora kárral átvészelt, a mérnöki tudományok dicsérete.

Nem szabadna összekeverni sem az energiahiány okozta ellátási nehézségeket, sem a világ más helyein üzemelő - és hibamentesen üzemelő - atomerőművek szakszerű hétköznapi munkáját a hírmagazinok szenzáció, vagy inkább szörnyűség keresésével.
Minden tiszteletem Merkel asszonynak, de azért mert a szomszéd kutyája megharapta a kisgyermekét, nekem nem kell elaltatnom az enyémet. Igen, az emberek hajlamosak figyelmetlenkedni, ha minden jól, rutinszerűen megy. A repülőgép katasztrófa miatt sem állítjuk le a légiközlekedést.
A tapasztalatokat be kell építeni, a tanulságokat le kell vonni. Az erőműveknek meg menni kell.