Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Sivatagban: napelem
A kőolaj még kitermeletlen mennyiségéről csak kósza híreket hallani, sokan azt állítják, hogy még legalább száz évre elegendő tartalékunk van. Az azonban sokat elárul, hogy a szaúdiak már készülnek az ínséges időkre.

Már Szaúd-Arábiában is elégedetlenkednek az emberek, hiszen nem pénzt akarnak, hanem változást. Mégpedig úgy, hogy az olajat egy kicsit félre téve készüljenek fel arra az időre, amikor már nem lesz belőle. Ez nem is csoda, hiszen az ország GDP-jének felét a kőolaj adja, az exportbevételeknek pedig kilencven százaléka származik a folyékony aranyból.

A kifejezés nagyon találó, hiszen a sivatagi olajat a legolcsóbb kitermelni (160 liter olaj mindössze öt dollár költségbe kerül), ráadásul a hordónkénti eladási ára száz dollárt kóstál, így a haszon akár hússzoros is lehet. Emiatt lehet nagy bajban az arab ország, és éppen emiatt szeretne egy új dologba fektetni, ez pedig a napenergia. Sivatagi környezetről lévén szó, van elég napsütés ahhoz, hogy akár még exportáljanak is belőle. Mivel az ország energiaigénye folyamatosan növekszik, így elég kézenfekvő olyan dologba fektetni a pénzt, amely később busásan megtérülhet. A számadatok szerint Szaúd-Arábia napi olajfogyasztása már most hárommillió hordó, a kutatók szerint pedig ez húsz éven belül akár meg is háromszorozódhat. A napi kitermelésük 12,5 millió hordó, ami a világ olajkitermelésének ötödét teszi ki.

Az ország energiaellátását javarészt olajtüzelésű erőművek szolgáltatják. A felhasználás egyre nő, ám ez az exportbevételek rovására megy, így a kormány már keresi az alternatív megoldásokat. A leginkább megfelelő erre a célra talán a napelem. A kormány már ki is hirdette a stratégiát; napi nyolcmillió hordó olajnak megfelelő energiamennyiséget kell előállítani napenergiából. Ha ezt a tervet sikerre viszik, a világ vezető napelem-hatalmává válhatnak. A szakemberek szerint ez már tíz éven belül megvalósulhat, ám exportra valószínűleg nem szánhatnak majd a megtermelt energiából, hiszen az energiafogyasztásuk fokozatosan növekszik.

A másik legnagyobb problémát pedig a homok jelenti, hiszen egy homokvihar könnyedén befedi az elemek felületét, ezért az eltávolításhoz vízre van szükség. Abból pedig igencsak szűkén vannak arrafelé. Ennek ellenére már belekezdtek egy majdnem négyszázmillió dolláros projektbe, amellyel gyártelepet hoznak létre az országban, ami poliszilikon egységeket fog gyártani. Az arab öböl partján épülő üzem három éven belül felépül, és évi 3400 tonna poliszilikont fog gyártani, ám az indulást követő három éven belül ennek háromszorosát is megtermelhetik.