Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Vép három erőművel vág bele
A Szombathely mellett fekvő kistelepülés, Vép hatalmasat ugrott előre a megújuló energiaforrások hányadát illetően. Már öt éve használják a szél energiáját, a repce-présüzem is elkészült, sőt a biomassza erőmű hatástanulmánya is megszületett.

A megújuló energiaforrások kiaknázására Vépen nemsokára három erőmű is együttesen működhet. A város vezetősége szívesen látja az alternatív energiaforrások felhasználására irányuló beruházásokat, hiszen nem csak bevételt és munkahelyeket teremtenek, de ismertséget is hoznak a városnak. A lakosság is nagy örömmel fogadta a legújabb fejlesztést, vagyis a biomassza erőművet, a terveket több fórumon is ismertették a lakossággal.

A település tehát nem akar lemaradni a zöldenergia hasznosításában sem, ezért a közintézmények korszerűsítése során is előnyben részesítik az energiatakarékos megoldásokat, mint például a napkollektorokat. Terveik között szerepel a település óvodájának tetejére szerelt napkollektoros rendszer kiépítése. Ezen felül a városlakók fűthetik házaikat azzal a repcepogácsával, amelyet a közeli sajtoló üzem melléktermékeként gyártanak. A tízhektáros területen fekvő üzem mellett már elkészült a tároló csarnok, a gabonaszárító, valamint a szalmapellet-gyártó üzem is. Ezek majd az idei terméssel kezdik meg hosszú távra tervezett működésüket.

Mivel hazai vevőt nagyon nehéz találni, ezért a gyárban előállított termékeket a közeli Ausztriában értékesítik majd. Éves szinten mintegy nyolcezer tonna repcemagot képesek feldolgozni, ennek harmincöt százalékából lehet majd repceolaj. Melléktermékként repcepogácsát állítanak elő, amely a fűtésen kívül az állatok takarmányozására is tökéletesen alkalmas. A szalmapelletnek való gabonaszárat a gyártó társcégei termelik meg, ezt szintén hazánkon kívül értékesítik, hiszen Németország megfelelő felvevőpiaca lehet a terméknek. Egyetlen hátránya az exportnak, hogy a kiszállítás a jelenlegi viszonyok mellett igen drága.
Hazai intézmények fűtésére is szeretnék használni a szalmapelletet, a mintaprojektben szerepel ugyanis az intaházi szociális otthon fűtésrendszerének korszerűsítése is, ezzel pedig jó alkalom nyílhat a szalma elégetésére.

A másik nagyobb projekt az öt megawatt hő kapacitású, kogenerációs, fa apríték tüzelésű erőmű az áramszolgáltató trafóállomásával szembeni területen való megépítése. A környezetvédelmi hatóság általi engedélyeztetés folyamatban van, ám ha megjönnek az engedélyek, akkor megkezdődhet az üzem építési engedélyeinek megkérése is.

A működő szélturbina mellé szeretnének még néhányat, ám csak négyre van összesen építési engedélye a Szélerő Vép Kht.-nak, ám energiahivatali kvótájuk nincsen. Környezetvédelmi engedélyük összesen húsz szélerőműre van, ám amíg nincs újabb kvótapályázat, felesleges elindítani az építtetési engedélyezést. Abban van minden reményük, hogy a következő pályázatokon a magyar kisvállalkozásoknak is kedveznek majd. Ez talán meg is valósulhat, hiszen a kormánynak feltett szándéka 2020-ig teljesíteni az Európai Unió előírásait a tizenhárom százalékos részarány elérése érdekében, és a szélenergia jelentheti az egyik kiutat az atomenergia veszélyeinek sűrűjéből.