Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Nagy hatásfok az új fűtési rendszernél
A Construma kiállításon sok érdekes fejlesztéssel találkozhatott az érdeklődő. Az egyik fűtési rendszer a mi figyelmünket is felkeltette, hiszen negyven százalékos költségcsökkenést eredményez és szén-dioxid kibocsátása is igen alacsony.

A Remeha elnevezésű holland cég már 1978-ban kifejlesztette kondenzációs elven alapuló fűtési rendszerét, melynek továbbfejlesztéseként idén bemutatta a legújabb, földgáztüzeléssel kiegészített, abszorpciós hőszivattyúját. A készülék segítségével már akár 165 százalékos hatásfok is elérhető.

A szerkezet működése csak annyiban tér el az elektromos árammal működő hőszivattyúkétól, hogy áram helyett a modulációs gázégő segítségével biztosítja a körfolyamat energiáját. Mivel a termodinamikus kompresszor kiváltja elektromos testvérét, így a hő közlés hatására képes a környezetből a hőt elszívni. Az abszorpciós folyamatban a hűtőközeg nem más, mint vízben oldott ammónia. A generátorban lévő keverék a gázégő hőjétől felmelegszik, így a hűtőközeg elpárolog és az ammónia elválik a víztől. A víz a fojtószelepen keresztül az abszorberbe kerül. Az ammóniagőz pedig a kondenzátorba jut, ahol a lecsapódásakor hőt továbbít a fűtés vizének. A már folyékony állapotban lévő ammónia tovább halad az elpárologtatóba, ahol a külső levegő energiáját felhasználva elpárolog. Az ismét gőz formájú ammónia ezután az abszorberbe kerül, ahol a vízzel egyesül, vagyis abszorbeálódik. Ekkor szintén hő szabadul fel, ami átadódik a fűtési rendszer vizének. A hatásfok így tovább növekszik. Ezután a membránszivattyú a generátorba pumpálja a keveréket, így a folyamat kezdődik elölről.

A technológia hatalmas előnye, hogy még mínusz húsz Celsius fokon is képes hatvanöt fokos fizet termelni, így kiválóan alkalmazható szinte bármilyen területen. A kondenzációs kazán szén-dioxid kibocsátása négyezer üzemóra alatt akár tíz tonnával is kevesebb lehet a hőszivattyúval kiegészítve.

A készülék már tesztelés alatt van, hiszen egy olasz szálloda fűtési rendszere ezzel a megoldással egészült ki. A tulajdonos elmondása szerint éves szinten negyven százalékkal kell kevesebbet költeni a fűtési számlára, s bár a beruházás nem éppen kis összegbe kerül, a számítások szerint négy év alatt megtérül.

A holland cég azt javasolja ismertetőjében, hogy lehetőleg olyan épületekben alkalmazzák, ahol a hőigény meghaladja a nyolcvan kilowattot. Ez lényegében a nagyobb társasházak, szociális intézmények, valamint szállodák igényét teszi ki.