Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Haladás
Hogyan is állunk a megújuló energiaforrásokkal? Egyelőre úgy tűnik, hadilábon. És bár néhány európai országot meg is előzünk, az átlagtól igencsak le vagyunk maradva. A jövő talán változást hozhat.

Hazánkban tíz év alatt több mint kétszeresére nőtt a megújuló energiaforrások aránya, ám ez még mindig kevés az Európai Uniós átlaghoz viszonyítva. A duplázás nem is volt olyan nehéz, hiszen a 3,1 százalékot még viszonylag egyszerű kétszeresére növelni. Két évvel ezelőtt már 7,3 százalékos aránnyal büszkélkedhettünk, ami a közép-európai régióban nem is megvetendő adat.

Az Európai Unió által ismertetett felmérésből kiderül, hogy 1999-ben még csak 3,3 százalékon állt az arányunk, ekkor az európai átlag 5,4 százalék körül mozgott. Jóformán mindenki duplázott tíz éven belül, így a huszonhét tagállam átlaga kilenc százalék környékére ugrott. Jó hír, hogy a Visegrádi négyek közül a miénk a vezető pozíció, Csehország csak 5,7, Lengyelország 6,6, Szlovákia pedig 7,2 százalékos részarányt tudhat magáénak.

A huszonhét tagállam közül a legkiemelkedőbb Lettország, itt ugyanis a teljes villamos energia ellátás 36,2 százalékát adják a megújuló energiaforrások. A svédek a második helyen vannak 34,4 százalékkal, Ausztria pedig még dobogós lett a maga 27,3 százalékával.

A kimutatás a „Fenntartható energia hete" alkalmából készült el. A számok azt mutatják, hogy még mindig a kőolaj vezet az áramtermeléshez használt alapanyagok közül. Aránya ugyan harminckilencről harminchét százalékra csökkent, ám még mindig a dobogó legfelső fokán áll. Utána következik a földgáz, melynek aránya huszonkettőről huszonhét százalékra nőtt az említett tíz éves időszak alatt. A nukleáris energia felhasználási szintje jelenleg is stagnál, stabilan áll a tizennégy százalékon. A szilárd tüzelőanyagok aránya két százalékkal csökkent, jelenleg tizenhat százalékon áll.

A szilárd anyagok elégetéséből származó energia nagyobb részének előállításáért még mindig a széntüzelésű erőművek a felelősek, ám egyre nagyobb teret hódítanak a biomasszával működő üzemek is.